Високопоставени служители от повече от дузина държави, включително Саудитска Арабия и Иран, участваха в дискусии за укрепване на връзките с блока БРИКС.
Целта е блокът да се превърне в противовес на западното влияние. БРИКС, някога разглеждан като свободно сдружение на нововъзникващи икономики, се превърна в по-сплотена група, ръководена предимно от Китай и с допълнителен тласък от страна на Русия след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
По време на разговорите външният министър на Южна Африка, Наледи Пандор, подчерта ангажимента на блока да защитава развиващия се свят, който според нея е бил пренебрегнат от богатите държави и световните институции по време на COVID-19 пандемията.
На срещата, известна като „Приятели на БРИКС„, лично присъстваха представители на държави като Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Куба, Демократична република Конго, Коморските острови, Габон и Казахстан, а Египет, Аржентина, Бангладеш, Гвинея Бисау и Индонезия участваха виртуално.
Държавите повториха критиките на Пандор към богатите държави, като външният министър на Демократична република Конго заяви, че развитите държави нямат политическа воля да насърчават колективния мир и просперитет. Иран изрази желанието си да се присъедини към блока и призова за бързо решение относно механизма за ново членство.
Китай изрази намерението си да инициира процеса на приемане на нови членове, а други членове на БРИКС предложиха държави, които биха искали да се присъединят. Въпреки това официалните лица подчертаха необходимостта от допълнителна работа и предупредиха, че е важно да се действа обмислено.
Индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар заяви, че дискусиите по време на разговорите са се въртели около ръководните принципи, стандартите, критериите и процедурите за разширения БРИКС.
Външните министри имаха за цел да финализират рамката за приемане на нови членове преди срещата на върха на БРИКС, насрочена за август в Йоханесбург.
Въпреки това подготовката за срещата на върха се сблъска с противоречия поради потенциалното присъствие на руския президент Владимир Путин, за когото Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.