От JP Morgan предупреждават, че предстоящата платежна система BRICS Pay може да постави под въпрос глобалното господство на американския долар.
Новата инициатива на БРИКС планира да улесни трансграничните транзакции, без да включва долара, като вместо това разчита на набор от валути на страните членки. Тази стъпка, насочена към постигане на целите на блока за дедоларизация, може да наруши ролята на долара в международната търговия и да отслаби търсенето му на световните пазари.
Според JP Morgan разплащателна система на БРИКС би могло да насърчи не само страните членки, но и други държави да приемат системата, което потенциално би променило динамиката на търговията в сектори, които традиционно разчитат на долара, особено петрола.
От 2022 г. насам някои петролни пазари започнаха да се отказват от транзакциите, базирани на долара – тенденция, която може да се разшири, ако „BRICS Pay“ се окаже изгодна за укрепване на местните валути.
В доклада се отбелязва също, че дедоларизацията вече е видима при суровините, като енергийните пазари все по-често определят цените си във валути, различни от щатския долар. От JP Morgan подчертават, че нововъзникващите глобални разплащателни мрежи вече позволяват трансгранични транзакции без американски банки, което може допълнително да подкопае влиянието на долара.
Джойс Чанг, председател на отдела за глобални проучвания в JP Morgan, обяснява, че разделението на търговски блокове – изострено от геополитическото напрежение, особено след инвазията на Русия в Украйна и ескалиращото съперничество между САЩ и Китай – е засилило този тласък към многополюсен валутен пейзаж.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.