С твърдия си ангажимент за дедоларизация икономическият съюз продължава да полага усилия, като през 2024 г. може да представлява заплаха за господстващия американски долар.
Блокът БРИКС, с износ от $5 милиарда, е готов да продължи да оспорва господството на зелените пари, надграждайки тези цифри през новата година. Разширяването и валутните споразумения в рамките на блока могат да имат значителни последици за глобалния икономически пейзаж.
През 2022 г. Китай се очерта като водещ износител с впечатляващите $3.6 милиарда, регистрирани от Statista. Следват Русия, Индия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), които се нареждат сред 20-те най-големи износители.
Въпреки че Съединените щати запазват втората си позиция с износ от $2 милиарда, променящата се глобална перспектива остава очевидна. През изминалата година алиансът БРИКС активно преследваше своя проект за реформиране на световната икономика, обхващайки безпрецедентна по мащабите си дедоларизация. Инерцията, набрана от тази инициатива, продължи с плана за разширяване, подхранвайки очакванията за успех.
С настъпването на 2024 г. алиансът продължава да се придържа към тези инициативи. Макар че мненията за ефективността на тези политики се различават, една от потенциалните последици може да бъде неочакваното въздействие върху западната валута. Изглежда, че блокът БРИКС, със своя износ от $5 милиарда, може да оспори значително позицията на щатския долар на световния пазар през тази година.
Въпреки че Съединените щати остават доминираща експортна страна, те изостават значително от Китай. Разширеното присъствие на блока БРИКС засилва едностранната търговска дейност, с която разполага Китай, като по този начин улеснява разширяването на експортните му практики.
Макар че щатският долар безспорно запазва доминиращия си статут в световните финанси, процесът на дедоларизация все още е в начален стадий. Първоначално той не беше във фокуса на алианса БРИКС, но придоби известност в отговор на наложените от Запада санкции. Очаква се продължаващата еволюция на тези инициативи да има трайни последици, набирайки скорост през предстоящата година.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.