След като през август групата БРИКС - междуправителствената организация, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се съгласи да разшири членския си състав, на 1 януари към нея се присъединиха Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ.
По време на откриващата среща Иран изтъкна значението на дневния ред по отношение на банковото дело и плащанията, включително дигиталните валути.
БРИКС вече е домакин на двете държави, които са обект на западните санкции: Русия и Иран. Ето защо акцентът върху платежните системи не е изненадващ.
От няколко години се обсъжда обща дигитална валута между държавите от БРИКС. На последната среща на върха през август общата валута беше омаловажена, като вместо това се наблегна на използването на местни валути за търговски плащания, а не на долара.
Коментарите на Иран предполагат, че концепцията за обща валута не е мъртва. В момента обаче Русия е председател на БРИКС и ръководителят на нейната централна банка по-рано заяви, че създаването на обща валута би било предизвикателство.
Това беше преди разширяването на БРИКС. Допълнителни 20-30 държави са изразили интерес да се присъединят. А повечето от членовете на БРИКС изглежда желаят да разширят групата още повече.
„В плановете за 2024 г. се надявам, че тези икономически и финансови опори, особено банковите и финансовите въпроси, платежните системи, дигиталната валута, общата валута, обмяната с националната валута и т.н., ще се ускорят и ще започнат да функционират”, заяви представителят на Иран в БРИКС, наричан шерпа.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков обаче се придържа по-близо до консенсуса.
Той заяви:
В съответствие с решенията на лидерите в Йоханесбург ще разгледаме начините [за] това как да засилим използването на национални валути, т.е. местни валути, платежни инструменти и платформи, в нашите трансгранични транзакции, за да намалим негативните странични ефекти от настоящата глобална икономическа система, доминирана от долара.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.