Според правителствени служители и експерти от промишлеността, които участваха в Световния икономически форум в Давос, Швейцария, потенциалното разширяване на БРИКС е изтъкнато като положително развитие за световната икономика.
Дискусията се съсредоточи върху последиците от историческото разширяване, обявено през август.
Съюзът БРИКС, който първоначално включваше Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, покани да се присъединят още шест държави – Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Аржентина. По-късно, през декември, Аржентина се отказа от планираното си присъединяване.
Министърът на икономиката на ОАЕ Абдула бин Тук Ал Мари изрази мнение, че разширеният състав на БРИКС би могъл да облекчи глобалния инфлационен натиск чрез увеличаване на доставките.
Той наблегна на потенциала за засилване на търговските потоци, подобряване на свързаността между търговските пристанища и разработването на политики за създаване на продукти, съобразени с нуждите на пазара, особено в развиващите се страни.
Гао Джифан, председател на китайската компания за фотоволтаици Trina Solar, изтъкна ролята на БРИКС за насърчаване на екологичното развитие, като се има предвид, че много страни членки са в челните редици на инициативите за възобновяема енергия. Той подчерта значението на обмена на зелени технологии в световен мащаб, за да се улесни преходът към по-устойчиво бъдеще.
Въпросите по време на сесията засегнаха и опасенията относно доминиращата роля на Китай в БРИКС и политическата идеология, която ръководи организацията.
Енох Годонгвана, министър на финансите на Южна Африка, заяви, че БРИКС функционира на принципа на взаимното уважение, като нито един член не доминира над останалите.
Той контрастира с институции като Световната банка и Международния валутен фонд, които се характеризират с доминиране съответно от страна на САЩ и Европа. В БРИКС вземането на решения се основава на консенсус, а не на едностранен контрол.
Годонгвана подчерта, че БРИКС не се ръководи от политически дневен ред, а по-скоро представлява възможности и икономически двигатели за света. Той уточни, че БРИКС действа в рамките на глобалната програма за търговия и икономика Юг-Юг, като набляга на сътрудничеството и икономическото развитие, а не на политическите съображения.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.