Страните от БРИКС се отказват от щатския долар, за да подкрепят собствените си валути в световната търговия.
Тази година страните от БРИКС и други развиващи се страни полагат повече усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия, като се стремят да укрепят собствените си валути, за да си осигурят икономически възможности и по-голям контрол върху сделките.
Значителна стъпка в тази посока е скорошното мащабно търговско споразумение между Китай и Русия на обща стойност $260 милиарда , в което те ще сключват сделки, използвайки собствените си валути, главно китайския юан и руската рубла, като по този начин ще намалят ролята на американския долар в търговските си сделки.
Очаква се това отдръпване от долара да набере скорост сред членовете на БРИКС и потенциално да промени финансовия пейзаж, като даде възможност на местните валути да се развиват през следващото десетилетие.
Междувременно, въпреки че е изправена пред тежки санкции от страна на САЩ, руската петролна индустрия процъфтява, като продажбите за страни като Саудитска Арабия се увеличават, което допринася за икономическата стабилност и растеж на Русия.
Освен това новоприсъединилите се към БРИКС страни като Иран отбелязват рекордно висок износ на петрол, особено за Китай, което допълнително укрепва доминиращата позиция на групата на петролния пазар и засилва ползите от търговията в собствените им валути.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.