Страните от БРИКС се отказват от щатския долар, за да подкрепят собствените си валути в световната търговия.
Тази година страните от БРИКС и други развиващи се страни полагат повече усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия, като се стремят да укрепят собствените си валути, за да си осигурят икономически възможности и по-голям контрол върху сделките.
Значителна стъпка в тази посока е скорошното мащабно търговско споразумение между Китай и Русия на обща стойност $260 милиарда , в което те ще сключват сделки, използвайки собствените си валути, главно китайския юан и руската рубла, като по този начин ще намалят ролята на американския долар в търговските си сделки.
Очаква се това отдръпване от долара да набере скорост сред членовете на БРИКС и потенциално да промени финансовия пейзаж, като даде възможност на местните валути да се развиват през следващото десетилетие.
Междувременно, въпреки че е изправена пред тежки санкции от страна на САЩ, руската петролна индустрия процъфтява, като продажбите за страни като Саудитска Арабия се увеличават, което допринася за икономическата стабилност и растеж на Русия.
Освен това новоприсъединилите се към БРИКС страни като Иран отбелязват рекордно висок износ на петрол, особено за Китай, което допълнително укрепва доминиращата позиция на групата на петролния пазар и засилва ползите от търговията в собствените им валути.
Китай отвърна на САЩ със свой набор от мита, отбелязвайки поредната глава в ескалиращия глобален търговски конфликт, който започна с обявяването на тарифите от президента Доналд Тръмп на 2 април.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.