С наближаването на предстоящата годишна среща на върха икономическата коалиция БРИКС може да получи контрол над 60% от световните петролни резерви.
Очаква се критериите за разширяване на блока да се затвърдят. Държави като Саудитска Арабия, Иран, Египет и Обединените арабски емирства изразиха силен интерес да се присъединят, а тяхното включване би могло да увеличи съществуващите петролни резерви, с които разполага алиансът, и съответно да засили глобалното му икономическо влияние.
През цялата година алиансът БРИКС демонстрира стабилен растеж – тенденция, която може да се ускори след предстоящата годишна среща на върха. Очаква се това събитие да улесни дискусиите по ключови въпроси и да определи окончателни насоки за разширяване, очертавайки пътя на бъдещите членове.
Разширяването на коалицията БРИКС чрез присъединяването на заинтересовани държави като Саудитска Арабия, Иран, Египет и Обединените арабски емирства може да даде възможност на колектива да завладее 60 % от световните петролни резерви. Чрез стратегическото включване на тези държави алиансът си осигурява контрол върху безценни ресурси.
Интересното е, че Венецуела, Иран и Саудитска Арабия са изразили желание да се присъединят към алианса. Техният кумулативен дял в световните петролни резерви е забележителен – съответно 18.2 %, 9.5 % и 16.2 %.
Освен огромните си петролни запаси, тези три държави имат и други значителни предимства. По-специално, потенциалното включване на Саудитска Арабия би могло да донесе значителни финансови ползи за блока, като се има предвид притокът на капитал, който тя би могла да осигури.
Освен това предстоящото участие на страната в Новата банка за развитие, планирано за срещата на върха през август, я позиционира благоприятно за присъединяване към икономическия съюз. Следователно вероятността Саудитска Арабия да стане част от коалицията БРИКС е особено голяма на този етап.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
Остров Тамбукту също проявява интерес.