Китай, член на БРИКС, се възползва от спада в цените на суровия петрол, трупайки около 1.39 милиона барела дневно.
Страната се възползва от възможността да акумулира евтин суров петрол от санкционираната Русия, която е принудена да продава на по-ниски цени.
През декември предходната година страната значително увеличи покупките си на петрол, в резултат на което в момента има запаси, равняващи се на шестмесечни доставки.
Въпреки липсата на публично оповестяване на стратегическите си запаси, анализаторите подозират, че Китай съхранява суров петрол на стратегическо ниво. Освен от Русия, Китай придобива суров петрол с отстъпка и от други развиващи се страни по света.
Докладите сочат, че само през декември 2023 г. от Китай са придобивали 1.39 милиона барела суров петрол дневно, което е значително увеличение спрямо покупката от 20,000 барела дневно през ноември предходния месец.
Представители на индустрията твърдят, че Китай активно се снабдява с петрол в световен мащаб, с изключение на САЩ, поради повишените цени на превозите.
С очакването за рязко нарастване на търсенето на петрол около средата на 2024 г. Китай потенциално би могъл да извлече огромна печалба, като продаде запасите си на други държави на по-високи цени.
Освен това има спекулации, че Китай, заедно с други членове на БРИКС, може да повлияе на държавите да уреждат плащанията за петрол в китайски юани, а не в щатски долари.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.