След заплахата на президента Доналд Тръмп да наложи 100% мито на алианса БРИКС, Китай взе отношение по въпроса за ескалацията на напрежението със САЩ.
Ходът, обявен малко след встъпването в длъжност на Тръмп, е насочен към усилията на блока да намали зависимостта си от щатския долар и да стимулира местните валути като част от стратегията си за дедоларизация.
В изявление на китайското министерство на външните работи БРИКС е описан като платформа за сътрудничество, насочена към приобщаване и споделен просперитет, като се подчертава, че тя не е насочена към никоя трета страна.
В изявлението се подсилва ангажиментът на Китай към съюза и неговите цели.
Индия също наскоро отговори на тарифната заплаха, като министърът на външните работи С. Джайшанкар поясни, че Индия няма интерес да подкопава американския долар, визирайки САЩ като свой най-голям търговски партньор.
Нарастващото противопоставяне между Запада и БРИКС сигнализира за потенциални промени в световните икономически отношения, които имат значителни последици в началото на втория мандат на Тръмп.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.