След като отхвърли поканата на БРИКС, отправена по време на годишната среща на върха през 2023 г., Китай предприе действия, като спря споразумението за валутен суап на Аржентина на стойност $6.5 милиарда.
Доклади от Yahoo сочат, че това замразяване ще продължи, освен ако новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей не демонстрира готовност за диалог с Китай.
Аржентина беше сред шестте държави, официално поканени да се присъединят към инициативата за разширяване на алианса. Въпреки че е изправена пред икономически предизвикателства, страната първоначално видя потенциал в това икономическо партньорство. Смяната на ръководството след президентските избори обаче доведе до това, че тези страни отхвърлиха предложението.
Според съобщенията от Пекин са спряли това споразумение с оглед на позицията на новоизбраното правителство, което изрази скептицизъм относно ползите от членството в БРИКС.
Въпреки че китайските власти не направиха официални изявления, Уанг Уенбин, говорител на китайското външно министерство, подчерта ангажимента на Китай да си сътрудничи с Аржентина на основата на равнопоставеност и взаимна изгода.
След встъпването в длъжност на Хавиер Милей Аржентина прояви интерес към евентуално приемане на долара като своя валута. Борейки се в труден финансов период, страната последователно гледа към западните държави. Това доведе до сблъсъци с политиките на БРИКС, които целят да дадат възможност на развиващите се икономики, като същевременно оспорват господството на Запада.
Изпращането на криптовалути през няколко блокчейна все още може да изглежда като лабиринт — особено когато не е ясно към коя мрежа принадлежи даден адрес.
В ход, съчетаващ научна фантастика и криптовалути, проектът Worldcoin на Сам Алтман въвежда технологията си за сканиране на ириса в САЩ в мащабни размери.
Metaplanet, базираната в Токио компании, която прави сензация с агресивната си Биткойн стратегия, насочва поглед към САЩ, откривайки ново дъщерно дружество във Флорида.
Canary Capital подаде заявление за регистрация на ETF в SEC.