БРИКС се стреми да създаде нова валута, която да се противопостави на щатския долар на международната сцена за трансгранични транзакции.
Президентът на Китай Си Дзинпин се опитва да убеди няколко държави да уреждат търговията с китайския юан. Наскоро Франция уреди търговия с втечнен природен газ с китайски юан, а не с щатски долар. Освен това юанът вече е най-търгуваната валута в Русия, а не щатският долар. Развитието на ситуацията засилва напрежението върху перспективите на долара и оспорва превъзходството му като световна резервна валута.
Въпреки агресивните усилия обаче Китай не иска китайският юан да замени щатския долар, съобщи Business Insider. Макар че юанът е основният претендент да измести долара, Китай не иска той да бъде световният резервен валутен инструмент, според BI.
За да може китайският юан да властва, китайската икономика трябва да бъде либерализирана, за да могат други държави да навлязат на техните пазари. Китай не е в състояние да либерализира икономиката си и да позволи свободното движение на валута в и извън страната. Рисковете са големи, като се има предвид, че това е комунистическа държава, а не демокрация. „Китай не иска да либерализира валутата си и да позволи свободното движение на пари във и извън икономиката си“, съобщава изданието.
Освен това Китай не може да се справи с натиска за превръщането на юана в световна резервна валута. Да бъдеш световна резервна валута е свързано с цената на постоянен дефицит, какъвто имат САЩ. Комунистическата страна не може да си позволи натиска на дефицита, тъй като рискува да срине цялата си икономика.
„Китай не желае политически и не е в състояние икономически, ако не се проведат значителни структурни реформи, да поддържа устойчив дефицит по текущата сметка и да осигури достатъчно предлагане на активи в юани в световен мащаб“, заяви базираният в Лондон икономист Рори Грийн. Поради това е по-малко вероятно Китай да популяризира родната си валута като резервна на следващата среща на върха на БРИКС.
Алиансът БРИКС ще лансира нова валута, която би могла да се изправи срещу щатския долар на световната сцена. Дали новата валута на БРИКС ще може да издържи на натиска на международните пазари, ще покаже само времето. Следващата среща на върха на БРИКС ще се проведе в Кейптаун, Южна Африка, през август 2023 г. БРИКС е акроним на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си „Богат татко, беден татко“ и яростната си подкрепа за Биткойн, наскоро се сблъска с неочаквана липса на ангажираност от страна на своите последователи в платформата Х.
Bitget предприема правни действия след разкриването на координирана атака, която е струвала на борсата над $20 милиона.
Nike се изправя пред нова съдебна битка, след като група купувачи на NFT и крипто активи обвиниха компанията, че им е нанесла големи финансови загуби.
Ripple официално опроверга слуховете за IPO, потвърждавайки, че няма намерение да излезе на борсата през 2025 г.
Американските банкери имат ,безкруполно дебелоочие,което е в съчетание с непокизъм … !