Home

БРИКС: Какво ще се промени след включването на новите членки в съюза

26.08.2023 17:30 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Какво ще се промени след включването на новите членки в съюза

Големите развиващи се страни отправиха покани към Саудитска Арабия, Иран, Египет, Аржентина, Етиопия и Обединените арабски емирства да се присъединят към тяхната коалиция с цел разширяване на влиянието им в световен мащаб.

Лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се споразумяха да разширят своя консорциум БРИКС от 1 януари по време на среща на върха, организирана в Йоханесбург. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса обяви това развитие в четвъртък. Това е първото разширяване на групата от 2010 г. насам.

С включването на Саудитска Арабия, най-големия световен износител на петрол, заедно с Русия, Иран, ОАЕ и Бразилия, коалицията обединява големи производители на енергия със значителни потребители в развиващите се страни, като по този начин й осигурява значително икономическо влияние. Като се има предвид, че голяма част от световната търговия с енергия се осъществява в долари, това разширяване може потенциално да засили капацитета на коалицията да насърчава повече търговия в алтернативни валути.

Разширяването на алианса БРИКС би довело и до увеличаване на влиянието на групата в глобален план и би могло да допринесе за оформянето на отделна форма на световната икономика, според данни на Bloomberg Economics. Това разминаване произтича от наблюдението, че БРИКС, за разлика от Г-7, демонстрира по-малка склонност към пазарно ориентирани подходи.

Мотивите за разширяването на БРИКС се коренят в стремежа да се създаде алтернатива на преобладаващата международна рамка, която се върти предимно около доминацията на Съединените щати, обяснява Хаснаин Малик, стратег, свързан с Tellimer в Дубай.

Важно е да се прави разлика между използването на щатския долар като средство за търговия, което потенциално би могло да намалее, тъй като многобройни субекти проучват алтернативи и функцията му на резервна валута – роля, която остава несравнима по отношение на размера, институционалната надеждност и свободно конвертируемите атрибути.

Китай изигра ключова роля в инициативата за разширяване на валутния пазар с подкрепата на Русия и Южна Африка. Въпреки това Индия изрази резерви, опасявайки се, че разширеният БРИКС може да се превърне в платформа, доминирана от дневния ред на Китай, докато Бразилия изрази загриженост за потенциалното обтягане на отношенията ѝ със западните държави.

Преди срещата на върха над 20 държави от глобалния Юг официално изразиха интереса си да се присъединят към алианса БРИКС. Индонезия, макар и ентусиазирана по отношение на членството, реши да отложи подаването на молбата си, за да улесни консултациите с колегите си от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Съществува вероятност приемането на Индонезия да се осъществи през следващите няколко години, както предложи Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в БРИКС.

Процесът на подбор беше забележително прост поради единодушния консенсус по отношение на всички останали страни кандидатки.

Китайският президент Си Дзинпин приветства разширяването на БРИКС като важен момент и нова отправна точка за сътрудничество между развиващите се страни. 

В подкрепа на това мнение индийският министър-председател Нарендра Моди изрази готовността на страната си да си сътрудничи с кандидатите за членство, за да улесни присъединяването им към коалицията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао с първо изявление след като бе пуснат на свобода

Чанпен Джао, бившият ръководител на Binance се включи в социалните медии само седем часа след като беше освободен от затвора, публикувайки в платформата X, че цени простия лукс като храна и плодове.

29.09.2024 12:20 1мин. четене Kosta Gushterov

БРИКС: Русия и Китай ли са причината за възхода на златото?

Според Централната банката на Франция усилията на Русия и Китай да се откажат от щатския долар водят до ръст в цената на златото.

29.09.2024 11:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Кредиторите на FTX недоволни от минималните суми, които ще получат

Съгласно актуализираните наскоро документи за несъстоятелност, споделени от кредитора на FTX Сунил Кавури, лицата, които са загубили пари от борсата, могат да очакват да си възстановят само 10-25% от своите криптовалути.

29.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Корелацията между криптовалутите и фондовия пазар достигна своя връх – Coinbase

Неотдавнашен доклад на Coinbase разкрива, че през септември корелацията между криптовалутите и фондовите пазари е достигнала исторически връх и е достигнала 50%.

28.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.