Русия ще бъде домакин на срещата на лидерите на страните от БРИКС следващата седмица, търсейки подкрепа в противопоставянето си със Запада от групата.
Една от коментираните теми ще бъде алтернативната система за разплащане в националните валути на БРИКС, която по план ще включва нова система за обмен и мрежа от национални търговски банки, свързани помежду си чрез централните банки на БРИКС. Това от своя страна ще премахне необходимостта от обмен на местните валути чрез щатския долар.
Според информацията системата ще бъде неподатлива на външен натиск и може да използва блокчейн технология за съхраняване и прехвърляне на дигитални токени, обезпечени с национални валути, за да стане по-сигурна и да се намалят разходите по транзакциите. Целта е търговските потоци между държавите членки да продължат да функционират гладко, дори ако на един или повече членове бъде отказан достъп до международната финансова система.
Международна инфраструктура за сетълмент и депозиране, която според Русия ще подобри трансграничната търговия с национални ценни книжа. Идеята е да се позволи на всички членове да запазят пълен достъп до финансовите пазари на БРИКС, дори ако са откъснати от западната финансова инфраструктура.
Предложението е да се създаде презастрахователна компания за БРИКС, която да позволи непрекъснат превоз на стоки и основни суровини между членовете, в случай че западните презастрахователни компании, които доминират в международната търговия, откажат да предоставят услугите си.
Този въпрос е особено актуален за Русия, тъй като от 2022 г. насам западните държави прилагат ценови таван за нейния петрол, като блокират достъпа до западни транспортни и застрахователни услуги, ако петролът се продава за повече от $60 за барел.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.