Екипът, отговарящ за международните отношения под ръководството на новоизбрания президент на Аржентина Хавиер Милей, обмисля потенциалните ползи и недостатъци от присъединяването на страната към алианса БРИКС.
Според съветниците, с които екипът се консултира, този ход се разглежда като „по-скоро възможност, отколкото риск“ за Аржентина.
Макар че официалното решение все още не е взето, резултатът от него ще определи в голяма степен икономическата траектория на Аржентина. Милей, известен с дясната си либертарианска позиция по време на кампанията, изглежда преразглежда позицията си. Първоначалната му реторика предполагаше, че Аржентина няма да се присъедини към БРИКС, но това размишление е сигнал за потенциална промяна към по-гъвкав подход.
С осигурената победа на изборите Милей е изправен пред нелеката задача да изведе Аржентина от тежките икономически предизвикателства: трицифрена инфлация, изчерпани валутни резерви и ниво на бедност, надхвърлящо 40%. При тези обстоятелства укрепването на силните връзки с големи развиващи се пазари като БРИКС става наложително. Отдалечаването на Аржентина от тези икономики би било контрапродуктивно.
Бившият президент Алберто Фернандес призна, че членството в БРИКС може да отвори нови пазари, да укрепи съществуващите, да привлече инвестиции, да създаде заетост и да отговори на неотложните нужди на Аржентина.
Участието в БРИКС би приобщило Аржентина към икономическата динамика на държавите членки на съюза, които заедно представляват значителна част от световното население и БВП. Включването на шест нови държави ще засили значително глобалното присъствие на БРИКС.
Алиансът служи като важна платформа за солидарност и сътрудничество между нововъзникващите и развиващите се страни. Новата банка за развитие, създадена през 2014 г. от групата, заедно със значителните резерви на държавите от БРИКС, би могла да предложи жизненоважна ликвидност, за да помогне на Аржентина да управлява нарастващите си дългове.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.