На 1 юни срещата на министрите на външните работи на страните от БРИКС в Кейптаун, Южна Африка, привлече значително внимание поради разширяването на блока и предложението за въвеждане на обща валута.
Сега вниманието на международната общност е насочено към предстоящата среща на върха на лидерите на БРИКС в Йоханесбург, Южна Африка, която е насрочена за 22-24 август. Тази среща ще събере на едно място пионерските нации, които представляват възходящ, продуктивен и многополюсен световен ред.
Благодарение на младото си и динамично население, както и на развиващата се икономика, Турция заема ключова позиция в световното развитие. Страната има богато историческо наследство, датиращо от времето на Османската империя.
Освен това Турция играе жизненоважна роля във воденето и поддържането на отношения с потиснати и развиващи се страни в региони като Балканите, Африка и Централна Азия. Това влияние е видно от встъпването в длъжност на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, в което участваха държавни ръководители от Венецуела до африканските държави, балканските държави и тюркските държави в Централна Азия.
В резултат на това Турция се превърна в изтъкнат лидер сред мюсюлманските и тюркските държави по света, което я прави подходяща да заеме силна лидерска позиция в новия многополюсен ред.
Като се имат предвид глобалните интереси на Турция, въпросът дали е време страната да се присъедини към БРИКС става от решаващо значение. Тъй като светът преминава през фаза на глобална трансформация, включването на Турция в БРИКС може да предложи значителни предимства.
От 2015 г. насам отношенията на Турция със САЩ и НАТО са обтегнати поради различни въпроси, включително тези, свързани със Сирия, Източното Средиземноморие, PYD/PKK, F35, S-400 и появата на новия световен ред под ръководството на БРИКС.
Тъй като влиянието и ролята на БРИКС в световния ред продължават да нарастват, би било разумно за Турция да участва активно в този влиятелен блок и да си осигури стабилна позиция в новия международен ред.
Смята се, че Турция има ценна възможност да стане част от развиващия се глобален пейзаж, като се включи в БРИКС. Дори интересът на френския президент Еманюел Макрон към участие в срещата на върха на БРИКС отразява стремежа на Франция да намери своето място в зараждащия се нов световен ред. Европа като цяло е изправена пред предизвикателства, дължащи се на противоречиви интереси със САЩ в рамките на НАТО и западния лагер, което повдига въпроси за устойчивостта на това положение.
Освен това Турция показа готовност да увеличи търговията с използване на местни валути, което я превръща във водеща държава в тази област. Според доклад на МВФ от 2022 г. 33% от националните резерви на Турция се състоят от нетрадиционни резерви. Използването на юана и рублата в търговията на страната с Русия и Китай се увеличава, което допълнително засилва глобалния икономически авторитет на Турция.
В заключение, участието на Турция в БРИКС би могло да ѝ осигури значително предимство при формирането на новия многополюсен ред. Нейната историческа лидерска роля, съчетана с динамичното население и развиващата се икономика, поставят Турция в добра позиция да играе ключова роля на световната сцена.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.