Начало » БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

13.09.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

Икономиката на Съединените щати, която изпитва затруднения, в съчетание със западните санкции, които налагат икономически трудности на ревизионистичните държави, стимулира търсенето на алтернативи на ръководената от САЩ глобална финансова система.

БРИКС наскоро отправи покана към още шест държави да се присъединят към техния блок. Сега този колектив представлява 42% от световното население и 36% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

След санкциите на Запада срещу Русия заради конфликта в Украйна държавите от БРИКС обмислят създаването на финансова система, която да е по-малко податлива на доларови санкции. Оттогава насам в световен мащаб се увеличиха усилията за оттегляне от долара.

По време на посещението си в Китай през април бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва се застъпи за това държавите от БРИКС да работят за заместване на щатския долар със собствените си валути в международната търговия.

Русия вече беше увеличила търговията с Китай в юани, което доведе до това, че през същия месец китайският юан надмина американския долар в трансграничните транзакции в Китай. Освен това Индия също започна да настоява международната ѝ търговия да се извършва в индийски рупии, а не в долари.

Страните от БРИКС обсъждат и потенциални методи за въвеждане на изцяло нова валута. По време на 14-ата годишна среща на върха на БРИКС през 2022 г. руският президент Владимир Путин обяви намерението за създаване на „нова глобална резервна валута“ и изрази готовност да участва в търговията с нея с коректни партньори.

Огромният размер на американската икономика, влиянието на американските пазари и утвърдените глобални финансови практики обаче правят заместването на долара изключително трудна задача.

Според Bank of New York Mellon Corp. статутът на долара като световна резервна валута едва ли ще се промени в близко бъдеще. Той се използва в над 74% от цялата международна търговия, в почти 90% от валутните обмени и в почти 100% от сделките с петрол.

Валути като юана са подложени на значителни манипулации и поради това трудно печелят достатъчно международно доверие, за да се противопоставят на долара. Освен това различните политически системи и геополитически цели на страните от БРИКС, включително дълбоко вкорененото съперничество, правят създаването на надеждна обща валута изключително трудно.

Дори и БРИКС да не успее да измести икономическото господство на САЩ, нейното формиране и разширяване означава нарастваща решимост да подкопае позициите на Америка. Това може да проправи пътя за по-значителни антиамерикански съюзи в бъдеще.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предполагаемите връзки на семейство Тръмп с крипто индустрията предизвикват разследване в Сената

Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.

11.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Акциите на AI компаниите отчитат възстановяване

В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.

11.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Саудитска Арабия отлага присъединяването си – ето защо

Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.

11.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво трябва да знаете за следващата дискусия на SEC относно криптовалутите

Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.

10.05.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.