Бившият главен икономист на МВФ Оливие Бланшар алармира, че Съединените щати са изправени пред тежка фискална криза поради нарастващия дефицит по дълга, който вече надхвърля $34 трилиона.
Този нарастващ дълг е причина за безпокойство не само в САЩ, но и сред БРИКС и други развиващи се страни, които държат значителни резерви в щатски долари.
Бланшар изтъкна взаимосвързаността на икономиките, като подчерта, че спираловидно нарастващият дълг на САЩ създава рискове за световната финансова стабилност. Той предупреди, че неуспехът при решаването на проблемите с дълга може да накара държавите от БРИКС и други страни да се откажат от щатския долар за международни транзакции, което може да промени глобалната икономическа динамика.
В изказване пред Комисията по икономически въпроси на Камарата на лордовете, Бланшар изрази загриженост относно значителните дефицити на САЩ и липсата на усилия за тяхното намаляване. Той подчерта последиците от икономическите затруднения на САЩ за останалата част от света, като наблегна на необходимостта от проактивни мерки за предотвратяване на кризата.
Въпреки това Бланшар отбеляза положителна страна на БРИКС и други развиващи се страни, като предположи, че финансовият спад в САЩ може да им предостави възможности.
Той обясни, че тези страни постепенно намаляват зависимостта си от щатския долар и кризата в САЩ може да подкрепи родните им валути и икономики.
В отговор на очертаващия се риск държавите по света все по-често прилагат стратегии за дедоларизация, за да намалят експозицията си към деноминиран в щатски долари дълг. Макар че дълговата криза в САЩ би засегнала предимно самите тях, страните от БРИКС и други държави са готови да дадат приоритет на укрепването на националните си икономики и да намалят зависимостта си от щатския долар.
Това отдалечаване от зависимостта от долара отразява по-широка тенденция към по-многополюсен глобален икономически пейзаж, в който различните валути и търговски споразумения играят все по-важна роля в международните финанси.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.