С наближаването на дългоочакваната среща на върха на БРИКС след няколко седмици изглежда, че разширяването на алианса е на хоризонта.
Тъй като блокът продължава да се стреми към дедоларизация и конкуренция със Запада, включването на Саудитска Арабия представлява значително предизвикателство за хегемонията на САЩ.
По време на срещата на върха вероятно ще бъдат определени насоките за разширяване на икономическия съюз, като има шанс Саудитска Арабия да бъде приветствана да се присъедини към съществуващите членове още по време на срещата. Това допълнение може да донесе безпрецедентни ползи за блока.
През последните месеци дискусията за разширяване на блока БРИКС е доминираща, като в подготовката за годишната среща на върха дискусиите се въртят около алтернативна валута и фокус върху растежа.
По-специално включването на Саудитска Арабия може да се окаже фактор, който да промени правилата на играта.
Саудитска Арабия вече е подала заявление за участие в Новата банка за развитие на БРИКС, което прави финансовия ѝ принос към алианса изключително ценен. Ако обаче тя се присъедини активно към БРИКС+, геополитическият пейзаж може да претърпи дълбока промяна.
От над 20-те държави, които се разглеждат за разширяване, около 70 са поканени на срещата на върха. Включването на Саудитска Арабия би довело до нови последици за търговията и би допринесло за по-нататъшното развитие на целта на блока за постигане на многополюсност, като значително би повлияло на глобалното присъствие на щатския долар.
Ако Саудитска Арабия стане част от алианса БРИКС, това несъмнено ще промени световната финансова динамика.
Като един от най-големите играчи в търговията с природни ресурси, отдалечаването на страната от щатския долар и извършването на операции в юани или подкрепена със злато валута на БРИКС може да подкопае още повече значението на щатския долар.
Разширяването на БРИКС е въпрос на кога, а не на дали, и включването на Саудитска Арабия в това решение е много вероятно. Това би издигнало блока до статута на световна суперсила, засилвайки влиянието му в глобалния юг, където развиващите се страни се стремят към по-многополюсен свят.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.