15-ата среща на върха на групата БРИКС, съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще се проведе в Йоханесбург от 22 до 24 август.
Очаква се на нея да присъстват лидери, сред които президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, президентът на Китай Си Дзинпин, президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва и министър-председателят на Индия Нарендра Моди.
Руският президент Владимир Путин няма да присъства поради заповед за арест, издадена от Международния наказателен съд за предполагаеми военни престъпления в Украйна. Вместо това Путин ще участва виртуално, представляван от министъра на външните работи Сергей Лавров.
Макар че конкретната програма остава неразкрита, очаква се по време на срещата на върха да бъдат обсъдени няколко важни теми.
На срещата на върха вероятно ще бъдат разгледани стратегии за увеличаване на набирането на средства в местна валута и отпускането на заеми в рамките на НБР, известна като банката на БРИКС.
Насърчаването на използването на местни валути може да намали рисковете, свързани с колебанията на валутните курсове. Създадената през 2015 г. НБР проучва възможността за включване на алтернативни валути, но на тази среща на върха няма да се обсъжда въвеждането на обща валута на БРИКС.
Банката също така се разширява, като към нея се присъединяват държави като Бангладеш, Обединените арабски емирства, Египет и Уругвай, а Алжир, Хондурас, Зимбабве и Саудитска Арабия са изразили интерес.
Лидерите са на различни мнения по въпроса дали да разширят блока чрез приемане на нови членове и определяне на критерии за приемане. Повече от 40 държави, сред които Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства, Аржентина, Индонезия и други, проявиха интерес да се присъединят към БРИКС.
Китай подкрепя разширяването, за да засили влиянието си на фона на търговското и геополитическото съперничество със САЩ. Бразилия обаче е скептично настроена, Русия се стреми да преодолее дипломатическата си изолация, а Южна Африка проявява интерес. Позицията на Индия обаче е нерешителна.
Последният ден от срещата на върха ще бъде посветен на диалози с лидери от различни държави. Покани са отправени към 67 глави от региони, включително Африка, Латинска Америка, Азия и Карибския басейн.
Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази интерес да присъства, но Русия се противопостави на идеята поради подкрепата на Франция за Украйна срещу руската инвазия.
В дискусиите ще се наблегне и на отношенията между БРИКС и африканските държави, което съответства на темата на срещата на върха „БРИКС и Африка„. Партньорите имат за цел да проучат възможностите, свързани с Африканската континентална зона за свободна търговия.
Лидерите ще обсъдят укрепването на икономическите връзки между различните си икономики. Очаква се тези разговори да обхванат търговията, инвестиционните перспективи и сътрудничеството в области като енергетиката, развитието на инфраструктурата, дигитална икономика и пазара на труда.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.