След неотдавнашното разширяване на алианса БРИКС с още шест държави, The Bank of New York (BNY) Mellon очерта потенциалните сценарии, при които щатският долар може да бъде изправен пред предизвикателства.
Макар BNY Mellon заяви, че понастоящем не вижда непосредствена заплаха за статута на долара като световна резервна валута, тя посочи факторите, които биха могли да доведат до промяна.
Тъй като БРИКС се разширява, BNY Mellon очерта сценарии, при които щатският долар може да се сблъска с конкуренция.
По-конкретно, банката обсъди необходимите промени в подхода на блока БРИКС, за да се окаже осезаемо въздействие върху световните резерви. Освен това забележителен акцент е поставен върху технологичния сектор.
В доклада се твърди:
Вероятността щатският долар да изгуби статута си на световен резерв в близко бъдеще е малка.
Новият валутен съюз трябва да обмисли технологични или екологично ориентирани портфейли, а не такива, обвързани с традиционни активи като злато или въглерод.
В анализа на банката се прави допълнителна оценка на потенциалните предизвикателства, които БРИКС постави:
Включването на ОАЕ и Саудитска Арабия засилва БВП на глава от населението и икономическото влияние.
Смятаме, че най-значимият фактор, влияещ върху ролята на долара през следващото десетилетие, ще се върти около технологичния напредък, а не около суровини като петрола.
Въпреки настоящата доминация на блока БРИКС в световното производство на петрол, от BNY Mellon предполагат, че технологичният напредък в крайна сметка може да се окаже определящ фактор.
Ако алиансът БРИКС възприеме технологичното развитие в този контекст, това в крайна сметка може да повлияе на международното използване на щатския долар.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.