В понеделник алжирският президент Абделмаджид Теббун започна четиридневно посещение в Китай с цел присъединяване към групата на БРИКС, включваща нововъзникващи пазари.
При неотдавнашното си посещение в Русия Теббун изрази големия интерес на Алжир да стане член на групата БРИКС.
БРИКС включва държави с бързоразвиващи се пазари като Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Групата беше създадена, за да балансира възприеманата доминация на западните икономики на световната арена.
Преди повече от шестдесет години Алжир получи независимост от Франция и оттогава следва независим път.
Понастоящем страната укрепва отношенията си с Китай, особено след като ЕС и САЩ изглеждат по-малко склонни да се ангажират с Пекин.
През 2014 г. двете страни подписаха „всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство„, а Алжир активно участва в многомилиардната китайска инициатива „Пояс и път„. Инициативата включва проекти като разработването на железното находище Gara Djebilet в провинция Тиндуф и съоръжение за производство на торове на стойност $7 милиарда в района на Тебеса.
Членството на Алжир в БРИКС би могло да насърчи по-нататъшното сътрудничество с други нововъзникващи пазари.
Етиопия, една от бързо развиващите се африкански икономики, наскоро се опита да се присъедини към блока БРИКС, а Аржентина, 23-тата по големина икономика в света, получи официалната подкрепа на Китай за членството си миналата година.
Следващата среща на върха на БРИКС е планирана да бъде организирана от Южна Африка през август, като се спекулира за евентуалното ѝ преместване, за да се предотврати арестът на руския президент Владимир Путин заради обвинения във военни престъпления.
Като цяло страните от БРИКС представляват над 40% от световното население и около 26% от световната икономика.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.