Русия и Иран, които са членове на БРИКС, официално се отказаха от използването на платежната система SWIFT за международни транзакции.
Вместо това те се съгласиха да извършват трансгранични търговски плащания чрез директни банкови преводи, заобикаляйки необходимостта от SWIFT. Този ход се отнася само за транзакциите между Русия и Иран, без да включва други държави от БРИКС. Плащанията ще се уреждат в техните местни валути, като се заобикаля използването на щатския долар.
Решението да се откажат от SWIFT идва, след като през 2022 г. двете държави бяха изправени пред наложени от САЩ санкции, довели до първоначалното им изключване от системата. Въпреки че временно им беше разрешено да използват SWIFT за определени транзакции, Русия и Иран решиха изцяло да се откажат от използването ѝ. Централните банки на двете държави в рамките на БРИКС – Иран и Русия – активно си сътрудничат, за да улеснят безпроблемните преки банкови преводи.
Чрез пълното изключване на SWIFT двете страни от БРИКС се стремят да заобиколят санкциите на САЩ. Мохсен Карими, заместник-ръководител на Централната банка на Иран и по международните въпроси, потвърди, че страната им вече не разчита на SWIFT.
Карими заяви пред информационната агенция Fars:
Създадохме системи за директни съобщения между банките на нашите страни. Това премахва необходимостта да разчитаме на Швейцария като посредник за комуникация между банките.
Търговските банки в двете страни вече могат да осъществяват пряка връзка помежду си. Например износител от Иран може да издаде фактура в риали на руския си колега и да получи плащания от руските банки в Иран.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Бре!