Коалицията БРИКС се готви да оспори господстващото положение на щатския долар и неговото влияние върху световната икономика.
БРИКС, заедно с други нововъзникващи икономики, се стремят да намалят значението на щатския долар и да намалят зависимостта си от него. Това води до въпроса – какви последици може да има за щатския долар и американската икономика, ако БРИКС избере да извършва търговия, използвайки местните си валути?
В тази статия ще разгледаме потенциалните последици за американската икономика, ако БРИКС избере да се откъсне от щатския долар.
Ако държавите от БРИКС решат да извършват трансгранични транзакции, използвайки съответните си местни валути, това вероятно ще доведе до намаляване на търсенето на щатския долар. Стойността на долара е тясно свързана с принципите на търсенето и предлагането.
Следователно, ако срещне конкуренция от страна на местните валути, търсенето на щатския долар може да се колебае. Такива колебания биха могли впоследствие да се отразят на вноса и износа, което би позволило на валутите на развиващите се страни да конкурират долара.
В случай че местните валути ефективно направят вноса и износа по-икономични и рентабилни, щатският долар наистина би могъл да претърпи последствия.
Тази потенциална промяна може да повлияе на конкурентоспособността на американския износ, като накара предприятията да търсят по-бюджетни алтернативи за търговия със стоки и услуги.
Развиващите се икономики също могат да предпочетат да диверсифицират валутните си резерви – ход, който би могъл да повлияе пряко върху разходите по заеми на САЩ. Ако държавите от БРИКС успеят да установят стабилни търговски отношения, основани на местни валути, това потенциално може да доведе до намаляване на глобалната зависимост от щатския долар в международната търговия.
В заключение, решението на страните от БРИКС да приемат местните си валути за международната търговия в крайна сметка може да окаже въздействие върху икономиката на САЩ. Макар че непосредствената заплаха е ограничена, нарастващата инерция на тази тенденция в крайна сметка може да доведе до предизвикателства за глобалната значимост на щатския долар.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Правният анализатор Джереми Хоган предположи, че дългогодишната битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и борсите може да приключи през първата половина на годината.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.