Международният валутен фонд (МВФ), често наричан Световна банка, признава нарастващата заплаха, която държавите от БРИКС и други местни валути представляват за господството на щатския долар.
Това признание идва в момент, когато страните от БРИКС изпълняват програма за дедоларизация, целяща да намали господството на щатския долар като световна резервна валута.
Гита Гопинат, заместник-управляващ директор на МВФ, подчерта тази промяна в световните икономически политики в своя документ, озаглавен „Въздействие на геополитиката върху международната търговия и долара“.
Тя отбеляза, че страните от БРИКС все повече осъществяват бизнес въз основа на геополитическите си съюзи с други държави, което води до използването на местни валути при трансгранични транзакции.
Според Гопинат страните от БРИКС преоценяват търговските си партньори и пренасочват потоците от чуждестранни инвестиции въз основа на икономически опасения и съображения за сигурността, като намаляват зависимостта си от щатския долар в международните транзакции и резерви.
Въпреки това развитие Гопинат подчерта, че щатският долар остава преобладаващата валута в световната търговия и стокообмен, което се дължи главно на факта, че значителна част от търговията със стоки се фактурира и урежда в щатски долари.
Въпреки това, ако страните от БРИКС, особено тези, които са богати на петролни ресурси, започнат да уреждат търговията в местни валути вместо в щатски долари, това би могло допълнително да подкопае господстващото положение на долара. С присъединяването на няколко държави, произвеждащи и изнасящи петрол, към БРИКС, включително с потенциалното присъединяване на Саудитска Арабия, има вероятност за значителни промени в динамиката на световния петролен сектор, които да поставят под въпрос статуквото на щатския долар.
Макар че алиансът БРИКС се отличава с приемането на дигитални валути за икономическо сътрудничество, МВФ неотдавна изтъкна потенциала на флагманската криптовалута за революция в световните финанси.
Доброто представяне на Биткойн, особено през 2024 г., подтикна държавите да продължат да проучват сферата на дигиталните валути.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.