На фона на продължаващите усилия на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар, Goldman Sachs прогнозира, че покупките на централните банки допълнително ще повишат цената на златото, както съобщава Bloomberg.
Действително, цените на златото се повишиха до безпрецедентни нива през 2024 г. и се очаква стремежът за укрепване на златните резерви да запази тази възходяща траектория.
Глобалният геополитически пейзаж значително засили търсенето на злато в международен мащаб. По-специално, множество централни банки по света активно трупат златни резерви като хедж срещу потенциален срив на щатския долар. Следователно стратегиите за диверсификация, включващи злато, стават все по-разпространени, като по този начин оказват натиск за повишаване на стойността му, смятат анализаторите на банката.
Последните събития подчертават ключовата роля на централните банки във влиянието върху цените на златото на фона на ангажимента на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар. Goldman Sachs прогнозира, че тези придобивки ще продължат да повишават цените на златото наред с другите суровини. Нещо повече, постоянният стремеж за увеличаване на златните наличности се дължи на стремежа на правителствата да диверсифицират резервите си от щатския долар.
Според доклада на Bloomberg Goldman Sachs очаква 15% ръст на възвръщаемостта на суровините, включващ придобивания на злато и петрол. Банката приписва тази прогноза на фактори като намаляване на лихвените проценти и геополитическо напрежение, които засилват търсенето на суровини, особено на злато.
Тази прогноза съвпада с по-ранен анализ, изготвен от инвестиционната банка през февруари, в който се предвиждаше 12% увеличение на цените на златото. Като основни катализатори бяха посочени придобивките на централните банки и геополитическата несигурност. По-специално, Китай и Индия бяха изтъкнати като водещи купувачи на злато, което се дължи на продължаващите им усилия за диверсификация от щатския долар и насърчаване на местните валути и алтернативните активи.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.