Home

БРИКС: Бум на приходите от петрол на Русия, въпреки санкциите на Запада

03.05.2024 12:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Бум на приходите от петрол на Русия, въпреки санкциите на Запада

При изненадващ обрат на събитията Русия успя да се противопостави на очакванията и да демонстрира забележителна икономическа устойчивост през 2024 г., въпреки че е изправена пред значителни санкции от Съединените щати.

Докладите показват, че членът-основател на БРИКС е претърпял удивително 100% увеличение на приходите си от петрол и газ в сравнение с предходната година. Този скок, от $7 милиарда на $14 милиарда през април 2024 г., не само подчертава икономическата мощ на Русия, но също така служи като забележителен пример за коалицията от БРИКС в стремежа им да предизвикат господството на щатския долар.

През последните няколко години Русия демонстрира способността си да процъфтява икономически на фона на дипломатическото напрежение със Съединените щати и без да разчита на долара. Алиансът БРИКС, заедно със своите партньори, показа, че икономическият напредък наистина може да бъде постигнат независимо от влиянието на САЩ.

Според данни на Reuters приходите от петрол на Русия са се увеличили драстично, удвоявайки се от $7 милиарда на $14 милиарда между април 2023 г. и април 2024 г. Освен това прогнозите за цялата 2024 г. показват, че Русия е готова да спечели $123 милиарда от петрол и газ, което показва забележителен годишен темп на растеж от 30%.

Световният търговски пейзаж претърпя значителни трансформации от 2022 г. насам, като Саудитска Арабия избра да доставя по-евтин петрол от Русия и да го разпространява широко в Европа. Индия също се възползва от благоприятната ценова политика на Русия, което доведе до значителни спестявания от $7 милиарда чрез покупки на петрол, улеснени от благоприятните обменни курсове.

Междувременно Китай остава значителен вносител на руски петрол, извършвайки сделки в юани. Освен това няколко други развиващи се нации последваха примера, доставяйки петрол от Русия и извършвайки транзакции в местните си валути, като по този начин подкрепиха собствената си икономическа стабилност.

Въпреки продължаващия конфликт между Русия и Украйна, икономическият просперитет на Русия продължава да расте. За разлика от това, Съединените щати се борят с растящия дълг, който надхвърли умопомрачителните $34.6 трилиона. Тези контрастиращи икономически траектории подчертават по-широкото геополитическо напрежение между Русия и САЩ, като коалицията БРИКС се очертава като страхотен съперник на хегемонията на долара. Остава въпросът: как ще се развие това геополитическо противопоставяне през следващите години?

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.