Като част от продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, блокът БРИКС разглежда блокчейн технологията като основа за своята развиваща се платежна система.
Тази инициатива бележи значителна стъпка към икономическа независимост за алианса.
Напрежението между БРИКС и САЩ ескалира, особено след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Неговата администрация заплаши да наложи 150% мита на блока, което засили разделението. Въпреки че някои членове на БРИКС остават ангажирани с дедоларизацията, възникнаха вътрешни разломи относно най-добрия подход.
С наближаването на срещата на върха през 2025 г. съюза развива плановете си за разплащателна мрежа, базирана на блокчейн, предназначена да улесни трансграничните транзакции.
Под председателството на Бразилия инициативата има за цел да повиши ефективността и да намали разходите по сделките, като същевременно насърчи разплащанията в местна валута. Въпреки че блокът твърди, че не оспорва пряко господството на щатския долар, този ход би могъл допълнително да подкопае глобалното му влияние.
Междувременно Тръмп продължава да акцентира върху статута на долара като световна резервна валута, поради което не е ясно как САЩ ще реагират на последния стремеж на БРИКС за финансова автономия.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.