На фона на растящия успех на блока БРИКС през последните години, докладите сочат, че за влизане в алианса през 2024 г. се борят цели 40 държави.
Гиргорий Карасин, ръководител на Комисията по международни въпроси към Съвета на Руската федерация, потвърди тази цифра на неотдавнашен брифинг.
Карасин подчерта още, че интересът към присъединяване към колектива продължава да нараства с всеки изминал месец. С наближаването на годишната среща на върха през октомври се очаква потенциалното второ разширяване на алианса в рамките на две години.
През последните няколко години алиансът БРИКС отбеляза забележителен ръст. Наблягайки на едностранната интеграция в търговските сектори, блокът има за цел да намали финансовата си зависимост от западните сили – стратегически ход, предизвикан от западните санкции, наложени на Русия през 2020 г.
Тази възходяща траектория подтикна множество държави да проучат възможността да се присъединят към разширяващия се блок.
Според Карасин повече от 40 държави са изразили интерес към членство в БРИКС, като броят им непрекъснато се увеличава всеки месец. Този рязък ръст на интереса съвпада с очакванията за по-нататъшни инициативи за разширяване на блока на срещата на върха през 2024 г.
Миналата година алиансът влезе в светлината на прожекторите с плана си за разширяване, включващ шест държави. В него бяха приети Саудитска Арабия Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет, Етиопия и Аржентина. Докато Аржентина отказа членство поради промени в перспективите на ръководството, а Саудитска Арабия още обмисля този ход, останалите 4 държави приеха членството в БРИКС.
Следователно има предположения, че подобна покана за разширяване на шест държави ще бъде отправена на тазгодишната среща на върха, като се има предвид напливът на интерес от други държави.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.