Алиансът БРИКС се подготвя за натоварен месец с годишната среща на върха на БРИКС, насрочена за първата седмица на август.
В дневния ред са включени различни важни теми, включително дискусии за нова валута, участието на Русия в конфликта в Украйна и потенциалното разширяване.
Няколко държави от цял свят са изразили интерес да се присъединят към БРИКС или да участват в нейната Нова банка за развитие. Сред тях три държави се открояват като вероятни нови попълнения в алианса БРИКС през август тази година.
Аржентина полага значителни усилия да стане част от БРИКС. По-специално, страната работи активно по дедоларизацията, като заменя щатския долар с китайския юан. Миналия месец се появиха съобщения, че Новата банка за развитие ще гласува за включването на Аржентина в банката през август.
При успех Аржентина ще се присъедини към Бразилия като единствените две южноамерикански държави в БРИКС.
Иран също изглежда се приближава към присъединяване към БРИКС. В докладите се посочва, че Иран е присъствал на срещата на външните министри на БРИКС в Кейптаун, Южна Африка, и официално е подал молба за членство.
Освен това Китай е изразил подкрепа за влизането на Иран в блока БРИКС, което му осигурява предимство в процеса.
Включването на ОАЕ в БРИКС ще засили икономическия потенциал на алианса и ще постави предизвикателство пред господството на щатския долар. ОАЕ са основен икономически играч в региона на Персийския залив с диверсифицирана икономика, движена от сектори като нефт и газ, финанси, търговия, туризъм и логистика.
Със силната си икономическа позиция ОАЕ се смятат за предпочитан кандидат за присъединяване към БРИКС+, ако алиансът се разшири през август, заедно с Иран и Аржентина.
Тези потенциални нови попълнения в БРИКС несъмнено ще засилят глобалното влияние на алианса и потенциално ще ускорят целта му за дедоларизация. С наближаването на срещата на върха на БРИКС светът очаква решенията по кандидатурите на тези държави и последващите им роли в алианса.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.