През 2024 г. алиансът БРИКС разшири членството си от 5 държави до 9. Съюзът предвижда значителна промяна в световния финансов пейзаж, като цели да установи нов световен ред, в който развиващите се държави да играят централна роля.
Алиансът се стреми да насърчи алтернативна икономическа рамка, като намали зависимостта от щатския долар и насърчи растежа на местните валути.
Тази визия предизвика интереса на други развиващи се страни, привлечени от обещанието за укрепване на националните им икономики и сила на валутата.
Според Мзувукиле Гео Макетука, посланик на Южна Африка в Русия, около 25 държави проявяват интерес към присъединяване към БРИКС.
Решението за включването на нови членове ще бъде обсъдено по време на предстоящата среща на върха, насрочена за октомври 2024 г. в Казанска област в Русия.
Конкретните данни за това кои държави ще бъдат приети в алианса обаче остават неразкрити до срещата на върха.
Процесът на подбор на нови членове се основава на консенсус между съществуващите държави от БРИКС, като се подчертава съвместният характер на процеса на вземане на решения.
Това разширяване подчертава ефективността на БРИКС като алианс и подчертава желанието на развиващите се страни да се включат в него.
Много развиващи се страни се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар и да укрепят националните си икономики. И все пак точният състав на новите участници в БРИКС и крайният резултат от това разширяване остават несигурни.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.