Значителен брой държави, общо 13, официално подадоха заявления за присъединяване към алианса БРИКС. Потенциалното разширяване на алианса може да има дълбоки последици за световната икономика и геополитическия пейзаж.
Развиващите се страни в рамките на алианса проучват възможности за намаляване на зависимостта от щатския долар и за укрепване на местните си икономики чрез търговия в родните си валути. Сред 13-те държави са Аржентина, Индонезия, Етиопия, Бахрейн, Мексико, Нигерия, Алжир, Египет, Иран, Обединени арабски емирства, Саудитска Арабия, Бангладеш и Венецуела.
Решението за приемането на тези 13 държави ще бъде взето съвместно по време на предстоящата среща на върха на БРИКС, насрочена за 22-24 август в Йоханесбург, Южна Африка.
С нарастването на интереса към присъединяване към блока се засилва възможността за оспорване на позициите на щатския долар.
Неотдавна бе съобщено, че 22 държави, от различни региони, включително Азия, Африка, Южна Америка и Източна Европа, имат желание да се присъединят към съюза. Освен това други регионални групи като АСЕАН, ШОС и ССПЗ също обмислят мерки за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Възможно е да се стигне до потенциална промяна на финансовите пазари и до възхода на нов финансов ред. Ако държавите от БРИКС укрепят родните си валути чрез по-широко използване, в глобалния финансов пейзаж може да се наблюдава преход на властта от САЩ и техните западни съюзници.
Важно е да се отбележи, че съдбата на щатския долар зависи от това колко ефективно БРИКС управлява световната търговия с други държави. Насърчаването на местните валути за транзакции може да доведе до намаляване на търсенето на щатския долар и да повлияе на статута му на основна резервна валута.
С развитието на глобалната динамика САЩ се намират на кръстопът, изправени пред възможността за значителни промени в перспективите на тяхната валута.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.