През последните няколко години Централната банка на Бразилия разработва своя CBDC проект.
Първоначалната пилотна фаза започна през 2023 г., като се съсредоточи върху тестването на функциите за поверителност и програмируемост чрез конкретен сценарий за приложение.
Сега проектът е ограничил броя на предложенията за следващата фаза от 42 на 13. Тази фаза ще използва съществуващата инфраструктура, за да оцени „внедряването на финансови услуги чрез смарт договори, създадени и управлявани от участници от трети страни в платформата„.
Visa си сътрудничи с Nubank и брокерската компания XP, за да проучи употребата на CBDC за подобряване на валутния пазар. Google си партнира с доставчици на финансови услуги, за да проучи кредити, обезпечени с публични ценни книжа, а Santander тества функционалности за автомобилни транзакции.
Освен това Централната банка се подготвя да покани нови участници за следващия кръг на пилотните програми Drex, фокусирани върху смарт договори.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.