Бразилският регулаторен орган за ценни книжа, Comissão de Valores Mobiliários (CVM), е упълномощил инвестиционните фондове да котират непряко парите си в криптовалути чрез придобиване на деривати и чуждестранни фондове.
Според доклад издаден от Министерството на финансите на Бразилия, фондовете също могат да инвестират в „други активи“, търгувани в други юрисдикции, стига да са регламентирани там, където се търгуват.
Според информационния пункт това означава, че инвестиционните фондове вече могат да закупят акции в чуждестранен фонд, чието портфолио се състои основно от крипто като BTC, ETH и LTC.
Доклада на Министерството на финансите посочва, че има място за измами. Пране на пари или други незаконни дейности съществуват в пространството и като такива, фондовете трябва да инвестират в крипто продукти чрез регулирани борси. Тези платформи, допълва той, трябва да бъдат подложени на „надзор над регулаторните агенции, които имат правомощия да ограничават такива незаконни практики“.
Освен това той твърди, че фондовете трябва да вземат определени предпазни мерки, преди да закупят криптовалути, за да избегнат купуването на токени, издадени от измамни ICO-та. Докладът посочва шест основни предпазни мерки, които включват проверка дали тяхната технология е „прозрачна, достъпна и проверима от всеки потребител“ и дали токена има достатъчна ликвидност.
Интересното е също, че фондовете трябва да проверяват дали съществуват споразумения, които пораждат конфликт на интереси или концентрация на прекомерни правомощия върху емитента или организатора на крипто актива, или използването на агресивни техники за продажба.
Документът на правителствената организация добавя, че може да е трудно да се определи „правилната цена“ за всеки крипто актив. Той гласи:
Един от възможните параметри в този смисъл е инвестирането в крипто активи, които съдържат постоянно разкриване на световно признати ценови индекси, изготвени от независими трети страни.
В предходният доклад, инспекторът по институционални връзки с инвеститорите в CVM, Даниел Маеда разясни, че инвестиционните фондове не могат да инвестират директно в криптовалути. Инвестиционните фондове, които влагат парите си в крипто екосистемата, според CVM, също трябва да изяснят как ще действат при твърд форк и airdrop.
Бразилският анти-тръстов надзорник, Административният съвет за икономическа отбрана (CADE), също започна разследване, дали банките целенасочено вредят на обмена на криптовалути в страната, като ограничат операциите си.
Въпреки привидното отношение в полза на крипто на правителството, по-рано тази година изпрати на местните крипто борси въпросник с 14 точки, за да научат повече за бизнеса им и да проучат дали перат пари.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.