Константин Игнатов, който е тясно свързан с известната измама OneCoin, наскоро беше освободен след изтърпяване на 34-месечна присъда.
Това развитие бележи още един важен етап в продължаващата сага за измамна схема, която открадна от инвеститорите по целия свят приблизително $4 милиарда.
След изчезването на сестра му Ружа Игнатова, известна още като „крипто кралицата„, Константин пое важна роля в операцията OneCoin.
Въпреки участието си след изчезването на сестра си, Игнатов сътрудничи на властите, предоставяйки ключови показания срещу съучастниците си, което доведе до намаляване на присъдата въз основа на вече излежаното време.
Прокурорът на САЩ Дамян Уилямс описва OneCoin измамата като „една от най-големите измамни схеми, извършвани някога„. Съоснователят Карл Себастиан Грийнууд също изигра значителна роля в популяризирането на измамата, позиционирайки OneCoin като легитимен съперник на Биткойн. Сложната пирамидална схема на Грийнууд привлече милиони с фалшиви обещания за бързо забогатяване, което в крайна сметка доведе до опустошителни загуби за безброй инвеститори.
По същия начин Марк Скот, адвокат на OneCoin, беше признат за виновен за изпирането на $400 милиона от приходите на измамата. Въпреки твърденията му за невинност, представените по време на съдебния процес доказателства, включително екстравагантни харчове, опровергаха твърденията му. В крайна сметка Скот беше осъден на десет години затвор по-рано тази година.
Освен това властите продължават да полагат усилия да разкрият истината за изчезването на Ружа Игнатова.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.