Златото преживява рязък ръст на бичите настроения, тъй като цените му се покачват на графиките през април 2024 г. Само в сряда цената на златото се повиши с близо 18 пункта, което представляваше увеличение от 0.75% в рамките на 24 часа.
Графиката XAU/USD е свидетел на исторически върхове, тъй като както инвеститорите на дребно, така и институционалните инвеститори се насочват към благородния метал.
Стремежът да се инвестира в злато достигна безпрецедентни нива, предизвикан от ескалиращия конфликт в Близкия изток. Напрежението между Иран и Израел се засили след изстрелването на безпилотни ракети от страна на Ислямската република, които бяха прихванати от „Железния купол„. Това развитие разтревожи световните капиталови пазари, което доведе до рязка корекция на цените. Въпреки това златото се превърна в сигурно убежище по време на конфликти, възползвайки се от сътресенията.
Старши стратегът по суровините на Bloomberg, Майк Макглоун, точно прогнозира, че цените на златото могат да достигнат $2,300 през второто тримесечие на 2024 г. Неговият опит с точни прогнози вдъхна увереност на пазара по отношение на оценките му.
Макглоун прогнозира, че цените на златото потенциално биха могли да нараснат до $7,000 някъде през 2025, след като започнат да привличат значителен покупателен интерес. Както институционалните инвеститори, така и инвеститорите на дребно агресивно трупат злато, което води до повишаване на цената му. Освен това централните банки на развиващите се страни закупуват големи количества злато на стойност милиарди, за да подсилят резервите си.
Той направи тази прогноза през 2023 г., позовавайки се на очакваното завръщане на количествените улеснения (QE), които според него благоприятстват цените на златото спрямо щатския долар и фондовия пазар.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.