Според доклади бразилската платформа за крипто кредитиране BlueBenx е блокирала потребителските тегления.
Това се случва след предполагаем хак, който е източил $32 милиона. Въпреки че към момента няма много подробности за инцидента, бе съобщено, че компанията е уволнила повечето си служители.
BlueBenx се присъединява към дълъг списък на крипто компании, които правиха празни обещания за прекомерна възвръщаемост, която е неустойчива. Бразилският крипто заемодател обещаваше до 66% възвръщаемост за потребителите, които инвестират в криптовалути чрез различни вътрешни начини за печелене. За сравнение, един от най-успешните хедж фондове в света – Renaissance Technologies – отчита средни годишни печалби от 66% (преди комисионни) от 1988 до 2018 година.
В доклад на местния новинарски бюлетин “Portal do Bitcoin” се подчерта, че BlueBenx е спряла всички форми на тегления, след като е станала жертва на „изключително агресивна“ хакерска атака.
Адвокатът на BlueBenx – Асурамайа Кутуми – твърди, че атаката е довела до загубата на $32 милиона. Инвеститорите остават скептични към тези твърдения, тъй като липсва яснота за предполагаемата хакерска атака.
Неназован инвеститор каза пред Portal do Bitcoin, че има голяма вероятност това да е измама, защото сценарият, споделен от адвоката, звучи като “пълна глупост”, която според анонимния инвеститор, е фабрикация.
Липсата на доверие сред инвеститорите не е изненадваща предвид срива на няколко компании, на които се гласува високо доверие. Макар скептицизмът на инвеститорите да не е гаранция, че историята е фабрикувана, техните настроения отразяват нарастващото недоверие към платформи, обещаващи прекомерна възвръщаемост. Това, според редица пазарни участници, е признак, че пазарът узрява.
Твърде много криптоплатформи предлагат нереалистично висока доходност. Голяма част от тях се възползват от добри пазарни условия – по време на бичи пазар те успяват да направят добри залози и да осигурят обещаната възвръщаемост на потребителите си. Но техните стратегии твърде често са къща от карти. Те правят изключително рискови залози и стратегията им е уязвима към промяна на пазарните условия или неочаквано събитие, което би могло да дестабилизира пазарите. Такива събития се наричат “черни лебеди”, като този термин е въведен от математикът и рисков анализатор Насим Никълъс Талеб.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Историята винаги се разгръща по същия начин – спират се тегленията на средства, като същевременно се прикрива некомпетентността на управляващите лица.
Но в такива ситуации проблемът не е просто, че предварително обещаната на потребителите възвръщаемост не може да бъде предоставена – проблемът е, че подобна възвръщаемост някога е била обещана. Ако нещо звучи твърде хубаво, за да е истина – то вероятно не е.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.