Начало » BlueBenx спира тегленията и уволнява служители – но защо?

BlueBenx спира тегленията и уволнява служители – но защо?

14.08.2022 14:39 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
BlueBenx спира тегленията и уволнява служители – но защо?

Според доклади бразилската платформа за крипто кредитиране BlueBenx е блокирала потребителските тегления.

Това се случва след предполагаем хак, който е източил $32 милиона. Въпреки че към момента няма много подробности за инцидента, бе съобщено, че компанията е уволнила повечето си служители.

BlueBenx се присъединява към дълъг списък на крипто компании, които правиха празни обещания за прекомерна възвръщаемост, която е неустойчива. Бразилският крипто заемодател обещаваше до 66% възвръщаемост за потребителите, които инвестират в криптовалути чрез различни вътрешни начини за печелене. За сравнение, един от най-успешните хедж фондове в света – Renaissance Technologies – отчита средни годишни печалби от 66% (преди комисионни) от 1988 до 2018 година.

В доклад на местния новинарски бюлетин “Portal do Bitcoin” се подчерта, че BlueBenx е спряла всички форми на тегления, след като е станала жертва на „изключително агресивна“ хакерска атака.  

Адвокатът на BlueBenx – Асурамайа Кутуми – твърди, че атаката е довела до загубата на $32 милиона. Инвеститорите остават скептични към тези твърдения, тъй като липсва яснота за предполагаемата хакерска атака. 
Неназован инвеститор каза пред Portal do Bitcoin, че има голяма вероятност това да е измама, защото сценарият, споделен от адвоката, звучи като “пълна глупост”, която според анонимния инвеститор, е фабрикация.

Проблемът с нереалистичната възвръщаемост

Липсата на доверие сред инвеститорите не е изненадваща предвид срива на няколко компании, на които се гласува високо доверие. Макар скептицизмът на инвеститорите да не е гаранция, че историята е фабрикувана, техните настроения отразяват нарастващото недоверие към платформи, обещаващи прекомерна възвръщаемост. Това, според редица пазарни участници, е признак, че пазарът узрява.

Твърде много криптоплатформи предлагат нереалистично висока доходност. Голяма част от тях се възползват от добри пазарни условия – по време на бичи пазар те успяват да направят добри залози и да осигурят обещаната възвръщаемост на потребителите си. Но техните стратегии твърде често са къща от карти. Те правят изключително рискови залози и стратегията им е уязвима към промяна на пазарните условия или неочаквано събитие, което би могло да дестабилизира пазарите. Такива събития се наричат “черни лебеди”, като този термин е въведен от математикът и рисков анализатор Насим Никълъс Талеб.     


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?


Историята винаги се разгръща по същия начин – спират се тегленията на средства, като същевременно се прикрива некомпетентността на управляващите лица.

Но в такива ситуации проблемът не е просто, че предварително обещаната на потребителите възвръщаемост не може да бъде предоставена – проблемът е, че подобна възвръщаемост някога е била обещана. Ако нещо звучи твърде хубаво, за да е истина – то вероятно не е.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Aвстралия затяга контрола срещу крипто измамите

Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.

10.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.