На 1 декември Пол Кругман, икономист и носител на Нобелова награда, изрази мнението си за блокчейн технологията в статия за New York Times (NYT).
В статията си Кругман, който през 2018 г. призна, че е скептично настроен спрямо крипто сподели:
Много хора казват, че преживяваме крипто зима. Но това може да не е всичко. Това все повече прилича на Fimbulwinter, безкрайната зима, която в скандинавската митология предшества края на света – в този случай на крипто света, не само на криптовалутите, но и на цялата идея за организиране на икономическия живот около известния блокчейн.
Той смята, че истинският въпрос е защо толкова много хора (големи финансови и бизнес инвеститори и такива на дребно) вярват, че именно „тази лоша идея“ е вълната на бъдещето.
Пол Кругман добави, че не е сигурен дали и колко хора са забелязали, че малкото институции, които сериозно се опитаха да използват блокчейн, се отказват от технологията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Вижте 3-те най-важни истории в крипто от изминалата седмица
Носителят на Нобелова награда даде примери с Австралийската борса за ценни книжа (ASX) и интегрираната логистична компания Maersk, които наскоро обявиха спирането на своите блокчейн проекти.
Също така той сподели, че макар някои хора отново да го нападат, че не разбира блокчейн технологията според него изглежда, че „никога не е имало какво да се разбере„.
В туит Кругман заяви, че е шокиран от коментарите под статията. Икономистът е очаквал много по-голямо възмущение от крипто общността. Съдейки обаче по начинът, по който сектора приема думите му, той се чуди дали тази ера наистина не върви към своя край.
Shocked by the comments here — I expected much more crypto bro outrage. Maybe this era really is ending https://t.co/wjEDv7JQ58
— Paul Krugman (@paulkrugman) December 2, 2022
През 1998 Кругман предвиди, че до 2005 г. „ще стане ясно, че въздействието на интернет на икономиката е не по-голямо от това на факс машината“. Той сам е казвал, че рядко прави технологични прогнози, подчертавайки липсата си на експертиза в сферата.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк прокарва смела визия: Финансов свят, в който всички активи – акции, облигации, недвижими имоти – се дигитализират и обменят чрез блокчейн.
По време на Блокчейн седмицата в Париж създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън представи своята визия за следващия важен етап от блокчейн еволюцията.
Ами като не си експерт защо говориш бре.