Tesseract, стартъпът, съоснован от бившия главен директор по приходите на Revolut Алън Чанг, планира да използва криптовалути, за да помогне за решаването на енергийната криза в Обединеното кралство.
Стартъпът, който току-що набра $78 милиона в кръг на финансиране, воден от Balderton Capital и Lakestar, е основан по-рано тази година от Чанг и Чарлс Ор, бивш ръководител на стратегията в Revolut. Чанг е бил третият служител в Revolut и е смятан за дясната ръка на основателя и главен изпълнителен директор Ник Сторонски, според докладите.
Tesseract планира да купува и изгражда възобновяеми енергийни източници, които да продава директно на клиентите, като криптовалутите предоставят нов начин на плащане. Голяма част от финансирането ще се използва именно за тези покупки.
Този модел на финансиране означава също, че потребителите на енергия могат да плащат директно на производителите на енергия, вместо да минават през някой от огромните брокери, които са в основата на сегашната структура.
„Като се обръщаме директно към клиентите, ние заобикаляме брокерите“, каза Чанг, който официално напусна Revolut миналата седмица. „По този начин можем не само да подобрим маржовете, но и да продаваме енергия много по-конкурентно от всички останали.“
Името на Tesseract идва от куба, способен да съхранява неограничено количество енергия, който се появява във филмите на Marvel и на който Чанг е „голям фен“.
В целия свят цените на енергията се покачиха след войната в Украйна и смущенията от пандемията. Макар че предстоящото законодателство цели подобряване на ситуацията в Обединеното кралство, сметките за енергия на домакинствата продължават да растат, като някои анализатори прогнозират, че без по-голяма държавна подкрепа те ще достигнат 7,700 паунда ($9,000) годишно.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Пазарите на криптовалути узряват, според KPMG
Чанг вярва, че чрез използването на блокчейн технологията на Tesseract може да се появи възможност за компенсиране на неимоверно високите сметки за енергия. Стартъпът ще токенизира продажбата на енергия, което означава, че потребителите могат да купуват и притежават токен, който се равнява на определено количество енергия.
Чанг го описва като „виртуална електроцентрала за възобновяема енергия“, от която потребителите могат да купуват енергия директно от соларни панели и други възобновяеми енергийни източници чрез токени. Притежаването на тези токени ще позволи на потребителите да намалят сметките си за енергия, обяснява Чанг.
„Да речем, че използвате 100 киловатчаса енергия всеки месец и вашите токени също генерират същото количество – това означава, че сте компенсирани и сметката ви за енергия ще бъде нула“, каза той.
Това е амбициозен план, който вероятно ще срещне отпор от страна на обществеността, която до голяма степен смята блокчейн технологиите за объркващи и като цяло вредни за околната среда.
Стартирайки на мобилни устройства, със затворена бета версия вероятно до края на годината и публично стартиране през следващата година, потребителите на Tesseract ще могат да купуват нейните токени в приложението с натискането на един бутон, а тези, които желаят да държат токените в собствен портфейл, който не е попечителстван, ще могат да го направят.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн на прага на бичи пазар, според Дан Морхед
Самият токен вероятно ще бъде ERC-20, изграден върху блокчейна на Етериум, като се използва съвместимо решение от втори слой, каза Чанг.
Той иска да направи проекта възможно най-децентрализиран, като целта е да го листва както на децентрализирани, така и на централизирани борси. Също така каза, че това не означава, че това е инвестиционен продукт.
„Първоначално ние ще бъдем единственият емитент на тези токени за възобновяема енергия, но в крайна сметка искаме да поканим повече компании за възобновяема енергия в света да участват в тази мрежа“, казва той. „Искаме да създадем наистина децентрализирана мрежа за възобновяема енергия“.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин отправи революционно предложение с цел подобряване на ефективността на мрежата.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.