Волатилността на пазара на криптовалути продължава да ескалира, като секторът регистрира изходящи капиталови потоци, водени от дигитални активи с голяма капитализация като Bitcoin (BTC).
От началото на годината пазарът е загубил $470 милиарда от $2.21 трилиона от 1 януари 2022 г., падайки до $1.73 трилиона към 20 февруари 2022 г. (спад от 21.25%), сочат данни, предоставени от CoinMarketCap.
Изтичането на капитала е водено от Bitcoin, който се търгува под нивото от $40,000 ($38,285 към момента на публикуване), докато Ethereum се коригира с над 10% през последните седем дни. От началото на годината Bitcoin е загубил 18% от стойността си.
Въпреки че пазарът на криптовалути е изправен пред волатилност от началото на годината, няколко фактора се очертаха като ключови катализатори. Например регулаторният аспект набира скорост.
По-специално, последният спад идва след обявяването на ФБР за ново подразделение за крипто престъпления. В същото време Министерството на правосъдието разкри и първия си директор на Националния екип за правоприлагане в сектора на криптовалути.
Освен това се очаква администрацията на Джо Байдън да издаде изпълнителна заповед за криптовалутите по-рано от очакваното. Заповедта вероятно ще насочи съответните правителствени агенции да проучат Bitcoin и крипто индустрията като част от изготвянето на съответните разпоредби.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Bitcoin (BTC) падна до $38,000 – да очакваме ли още спадове?
Пазарът също се търгува в тандем с акциите, които също са изправени пред висока волатилност. Фондовият пазар в момента реагира на геополитическо напрежение като възможността Русия да нахлуе в Украйна. Ефектите изглежда са се разпространили върху крипто пазара.
Спадът на Bitcoin и на общия пазар също е в съответствие с мнението на няколко анализатори, че активът ще се коригира допълнително. Маркетинговият стратег Бари Банистър от Stifel (компания за управление на финанси) вярва, че Bitcoin може да се коригира до $10,000 до 2023 г.
Според Банистър Bitcoin ще бъде негативно повлиян от икономическото затягане на Федералния резерв, намаляването на баланса и премията за риск от акции.
Въпреки че корекцията доведе до страховете от крипто зимата, съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин разглежда това като възможност. Според Бутерин мечият пазар носи краткосрочна спекулативна среда, особено за по-устойчиви проекти.
Въпреки че Bitcoin се коригира значително, няколко фундаментални показатели сочат към това, че цената на актива може да се повиши в бъдеще.
На други места, според предишния ни доклад, борсата за криптовалути Coinbase разглежда повече възможности в пространството с намерението да наеме повече служители. Според платформата за търговия, ще привлече до 2,000 служители, цитирайки „огромни продуктови възможности“ в Web3 пространството.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.
Биткойн е на прага да си върне психологическата граница от $100,000, a анализаторите от CryptoQuant обясняват част от причините, подпомагащи възхода.