Крипто секторът преживя смутно второ тримесечие, като загубите от хакерски атаки и измами възлязоха на около $572 милиона, което е драстичен скок в сравнение с предишни периоди.
Това увеличение на загубите отразява 70.3% ръст спрямо първото тримесечие и обезпокоителните 112% на годишна база, подчертавайки ескалиращата тенденция в уязвимостта на дигиталните активи.
Данните от Web3 Immunefi подчертаха критичното състояние на крипто сигурността, като акцентират върху спешната необходимост от засилени мерки за защита в индустрията.
Платформите за централизирано финансиране (CeFi) бяха особено тежко засегнати, като представляват 70% от общите загуби. Тази промяна бележи тревожна тенденция, като атакуващите все повече се насочват към тези структури вместо към DeFi мрежите, които преди това бяха по-уязвими.
Най-големите инциденти включват експлойт на стойност $305 милиона в японската платформа за крипто търговия DMM Bitcoin и кражба на $55 милиона от турската крипто борса BtcTurk.
Май бе най-предизвикателният месец, като загубите възлизат на $358.5 милиона. Въпреки тези значителни финансови щети имаше и малки победи, като например възстановяване на $28.7 милиона, което представлява само 5% от общата сума на откраднатите средства през второто тримесечие. Тези възстановявания са свързани с четири експлойта: Bloom, ALEX Lab, Gala Games и YOLO Games.
Етериум и BNB бяха най-таргетираните мрежи през тримесечиетo. Най-голям брой атаки бяха извършени в Етериум мрежата – 34 инцидента, които съставляват 46.6% от общите загуби във веригите, следвани от BNB веригата с 18 инцидента.
Тази целенасочена агресия срещу известни мрежи засилва необходимостта от постоянна бдителност и подобрени протоколи за сигурност в тези екосистеми.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.
Неразкрит досега пробив в сигурността е изложила на риск чувствителни данни на близо 70,000 клиенти на Coinbase, след като изглежда, че е имало вътрешен компромис, в който са замесени корумпирани служители от отдела за поддръжка.
Пробив в данните в Coinbase предизвика сериозни опасения, след като атакуващите получиха достъп до лични данни на потребители, включително домашни адреси, чрез подкуп на персонал за обслужване на клиенти.