Общият брой експлойти и инциденти се е увеличил спрямо 2021 г. по всички показатели, като основния дял от атаките се е извършил на BNB и Етериум.
Докладът на Immunefi за 2022 г. отчита общо $3.9 милиарда загубена стойност през 2022 г., като повече от половината от стойността е загубена само в пет големи експлойта.
Според данните хаковете в пространството на децентрализираните финанси (DeFi) са били най-популярната форма на експлойт миналата година. В рамките на 134-те инцидента DeFi пое над 80% от общите загуби, възлизащи на над $3.1 милиарда. BNB Chain беше веригата с най-много експлойти, като бяха регистрирани 65 инцидента, отговорни за над 36% от всички инциденти. В блокчейна на Етериум бяха регистрирани 49 инцидента, което се равнява на 27% от експлойтите.
„Погледът към загубите, понесени от общността през 2022 г., напомня за важността на приоритизирането на сигурността и прилагането на стабилни и последователни мерки, които да се придвижат към 2023 г.”, казва Мичъл Амадор, главен изпълнителен директор на Immunefi в прессъобщението. „Чрез проактивно идентифициране и отстраняване на уязвимостите можем да защитим общността от вреди и да изградим доверие в областта. Когато направим индустрията по-безопасна, всичко останало може да процъфтява.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: САЩ разследват хедж фондове за взаимоотношенията им с Binance
За съжаление Immunefi съобщава, че само $204 милиона от изгубените средства (едва 5%) са били възстановени на потребителите.
През 2022 г. се наблюдава общо увеличение както на инцидентите, така и на общата загубена стойност в сравнение с 2021 г. Стойността се е увеличила с 58% от $2.3 милиарда, а инцидентите – със 77% от 104.
2022 г. беше изключително трудна година за потребителите на криптовалути – от Luna до 3AC, FTX и др. Тези, които издържаха и се справиха през 2022 г., може да се каже, че се преживяли едни от най-трудните моменти на пространството.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите – групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.
През последните две седмици потребителите на Coinbase може да са станали жертва на фишинг схеми, водещи до приблизително $46 милиона загуби, тъй като атакуващите продължават да злоупотребяват с нарастващия интерес към криптовалутите.