Яо Цян, позната фигура в китайския сектор на блокчейн и дигиталните валути, беше изключен от Комунистическата партия на Китай и уволнен от публичната си длъжност.
Това стана след обвинения от антикорупционните органи на страната, които твърдят, че Яо е злоупотребил с регулаторните си правомощия за лично облагодетелстване, особено във връзка със сделки с криптовалути. Обвиненията включват корупция, при която се твърди, че е участвал в неправомерни обмени на пари срещу влияние и е облагодетелствал определени доставчици на технологични услуги с цел печалба.
В съобщението на антикорупционната агенция се подчертава, че Яо е фалшифицирал своите пълномощия и е нарушил законите, докато е заемал ключови позиции.
Въпреки че конкретни суми не са оповестени, според докладите той е натрупал значително незаконно богатство. Случаят му е предаден на прокуратурата за по-нататъшно разследване.
Яо, роден през 1970 г., е играл важна роля в развитието на китайската дигитална валута. През 2017 г. той стана първият ръководител на изследователския институт за дигитални валути на централната банка – позиция, която му позволи да повлияе върху развитието на китайския дигитален юан. По-късно той заема ръководна роля в Китайската комисия за регулиране на ценните книжа, като наблюдава технологичните регулации.
Освен регулаторната си работа, Яо беше защитник на блокчейн технологията. През 2022 г. той публикува книга, в която се обсъждат децентрализираните финанси, NFT и Web3. Той също така предупреди за потенциалните рискове, свързани с Биткойн ETF, в статия, публикувана само няколко месеца преди да се появят обвиненията в корупция. Тази статия сега се превърна в едно от последните му публични изявления.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.