Джу Гуаняо призова правителството да преразгледа строгата си крипто забрана, особено след като САЩ приемат по-благоприятни политики спрямо дигиталните активи.
Говорейки на форум в Пекин, Джу изтъкна значението на криптовалутите за дигиталната икономика на Китай, като отбеляза, че свързаните с тях рискове – като волатилност и незаконна употреба – могат да бъдат управлявани чрез регулации, а не чрез пълна забрана.
Първоначално през 2017 г. Китай предприе строги мерки по отношение на криптовалутите, като забрани първоначалното предлагане на монети (ICO) и затвори борсите. До 2021 г. ограниченията бяха допълнително затегнати, като се забрани добивът на Биткойн и се обявиха за незаконни дейностите, свързани с крипто.
Джу обаче твърди, че тези мерки са довели до изтласкване на крипто търговията в нелегалност, създавайки нерегулирано пространство.
Междувременно Хонконг прилага различен подход, като се стреми да се превърне в глобален център за дигитални активи с мълчаливата подкрепа на Пекин, като наскоро одобри крипто фондове, търгувани на борсата (ETF).
Сега Китай е изправен пред критично решение: дали да запази рестриктивната си позиция, или да приеме нарастващото глобално значение на криптовалутите.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.