Докато приемането на криптовалути по света продължава да нараства, много се случи да подобри използването им като средство за обмен и да подсили тяхната децентрализирана природа, която се използва за намиране на свобода извън контрола на правителството.
Говорейки с Kitco news, бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис обсъди мислите си за криптовалутите, особено за водещия дигитален актив Биткойн, в допълнение към златото и цифровите валути на централните банки (CBDC).
Както отрази CryptoDnes, наскоро Кристин Лагард, ръководител на Европейската централна банка, каза, че смята, че криптовалутите са безполезни. По отношение на твърдата ѝ позиция Варуфакис заяви:
“Тя е права, когато става въпрос за средство за размяна. Много малко хора използват криптовалутите, които познавате, за да извършват транзакции ежедневно.
Повечето хора, които всъщност ги купуват или използват, ги прехвърлят. Това е инвестиция, нейната стойност за повечето потребители на Биткойн и така нататък служи за спекулации.”
В резултат на това бившият финансов министър вярва, че криптовалутите като Биткойн няма да заменят фиатните валути:
Въпреки това Варуфакис е уверен, че централните банки без технология, подобна на блокчейн, ще бъдат изоставени.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн ще падне до ново дъно, твърди трейдър
Финансовият министър посочи, че китайската централна банка вече е започнала да внедрява собствена цифрова валута и вижда ползите от нея.
Той вярва, че други страни ще искат да последват примера, когато става дума за по-удобна международна търговия за китайските износители.
“Европейската централна банка иска да премине към цифрово евро и има стимул да го направи. Ако не направят това, те ще изостанат от китайската централна банка и китайската цифрова валута.”
Въпреки че Варуфакис смята, че Европейската централна банка е повлияна от търговските банки във Франкфурт, Париж и Лондон, което им пречи да направят ход в момента, той продължи, казвайки:
„Нуждаем се демократично да контролираме нашите правителства, затова аз съм привърженик на блокчейн технологията, която се използва в контекста на цифровите валути на централната банка. Да си позволим известна степен на прозрачност, така че всички да знаем колко пари са в системата, така че централната банка да не може да създаде ликвидност, без ние да знаем колко пари са създали.”
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.