Въпреки факта, че пазарът на криптовалути става все по-признат по целия свят, международните финансови надзорни органи остават предпазливи.
В последното предупреждение, по време на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Кристалина Георгиева, шефът на Международния валутен фонд (МВФ), преследва крипто продукти, като предупреждава да не се бъркат тези продукти с валути, според доклад на NDTV Profit на 24-ти май.
Георгиева твърди, че всичко, което не е подкрепено с държавна гаранция, може да бъде клас активи, но не и валута. По същия начин, каза тя, Биткойн не може да се счита за “пари” само защото в името му има “монета”.
Вярно е, че тя похвали по-бързите услуги, много по-ниските разходи и по-доброто приобщаване на крипто продуктите, но също така подчерта, че има нужда от повече регулация за “разделяне на ябълките от бананите”.
Нейните мнения за криптовалутите бяха подкрепени от Франсоа Вилерой де Галау, управител на Централната банка на Франция, който каза, че:
“Винаги говоря за крипто като активи, а не като валути. За всяка валута някой трябва да поеме отговорността, но при така наречените криптовалути няма кой. Освен това валутите трябва да имат голямо доверие и трябва да бъдат универсално приемливи. Не можем да имаме валута от една страна и доверие от друга. Те трябва да бъдат заедно.”
Междувременно се съобщава, че МВФ се опитва да помогне на страните да приемат криптовалути, като например определяне на крипто регулацията като приоритетен проблем в Индия и предоставяне на “техническа помощ” на Салвадор, но също така твърди, че използването на криптовалути е по-високо в корумпирани страни с по-строги капиталови ограничения.
В същото време главният икономист на МВФ Гита Гопинат по-рано изрази противопоставяне на общата забрана на криптовалутите, но се съгласи, че има голяма необходимост секторът да бъде по-регулиран.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.