Официалната китайска държавна информационна агенция “Xinhua” публикува доклад, признаващ Биткойн като “първото успешно приложение на блокчейн технологията”.
Публикуван на 11-ти ноември, материалът е изключителен, като се има предвид позицията на Китай срещу децентрализираните криптовалути.
Материалът започва, поставяйки въпроса дали монетата представлява “неизбежната тенденция за бъдещо развитие на валутата или просто още един балон?”
Статията описва основните принципи на блокчейн като децентрализирана, неизменна и надеждна система за взаимно прехвърляне на стойност, обхващаща аспекти като минното дело, цифровия дефицит и псевдонимността.
Последната от тези характеристики, подобно на много от западните масови медии за отразяване на криптовалутите – е разгледана и като потенциален риск за Биткойн, като се твърди, че предполагаемо най-важната употреба на флагманската криптовалута са транзакции на черния пазар и тъмната мрежа.
Синхуа, също подчертава волатилността на Биткойн като валута, която не е подкрепена от централизирана суверенна сила, като различна от тази на националните фиатни валути.
Статията обаче няма хипербола или крайни изказвания, което кара някои читатели да твърдят, че покритието е първият път, когато Биткойн получава толкова положителни отзиви от китайското правителство.
Неотдавнашното одобрение на президента Си Дзинпин, на блокчейн иновациите през последните седмици, беше придружено от подписването на първия национален закон, регулиращ крипто, уреждащ различни аспекти на мрежата, който трябва да влезе в сила през януари.
Централната банка на страната, Народната банка на Китай, също се очаква да се превърне в първата голяма световна икономика, която въвежда цифрова валута на централна банка, тъй като и други страни, като Тунис, вече започват подобни инициативи.
Докато държавните медии напоследък, отново изтъкнаха предпазлива позиция спрямо спекулативните ексцесии при търговията с криптовалути, страната все пак изглежда омекотява своята предишна позиция.
MetaMask прави голям напредък, излизайки извън рамките на Етериум, като добавя поддръжка за Solana, което бележи първата дълбока интеграция с блокчейн, различен от EVM.
Японската инвестиционна компания Metaplanet засилва Биткойн стратегията си, като набира $50 милиона чрез частно пласиране на облигации с нулева доходност.
Салвадор получи $120 милиона от МВФ като част от споразумението за заем в размер на $1.4 милиарда, но само след като се съгласи да намали прякото участие на правителството в операциите с Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.