Позовавайки се на опасенията за изпирането на пари, южнокорейската борса за криптовалути Bithumb е забранила търговията в 11 държави, включително Северна Корея, Иран, Ирак.
В съобщение в понеделник борсата заяви, че ще спазва глобалните норми за борба с прането на пари, като блокира всички транзакции на резиденти в юрисдикциите, които принадлежат към черния списък на некооперативните страни и територии (NCCT). 11-те страни-членки на NCCT се разглеждат от междуправителствената група за финансово действие (FATF) като държави, които са предприели недостатъчни мерки за борба с прането на пари, финансирането на тероризма и други заплахи за международната финансова система. Страните в допълнение към Северна Корея включват Босна и Херцеговина, Етиопия, Сирия, Иран, Ирак, Шри Ланка, Тринидад и Тобаго, Тунис, Вануату и Йемен.
Мярката влезе в сила на 27-и май, като Bithumb вече не приема нови потребители от 11-те държави, изброени по инициативата NCCT. Съществуващите потребители от тези държави също ще виждат профилите им деактивирани от 21-и юни.
Според данните на Coinmarketcap, Bithumb е най-голямата борса в Корея и петата по големина в света с над 400 милиона долара, които се търгуват в рамките на 24-часов период.
В допълнение, Bithumb твърди, че засили собствените си политики за борба с изпирането на пари, като приложи препоръките на властите от южнокорейското правителство и Корейската блокчейн асоциация, която е саморегулираща се индустриална работна група. Създадена през декември, органът въведе редица мерки, включително етични кодекси, в стремеж да се насърчи прозрачността на вътрешните пазари за крипто търговия. Организацията на индустрията също така наложи строги правила за предотвратяване на манипулирането на пазара и търговията с вътрешна информация. Редица големи обмени, включително Bithumb и Upbit, ще бъдат подложени на периодични оценки.
Ще прилагаме стриктно собствените си правила и ще защитим нашите инвеститори, докато активно си сътрудничим с местните власти.
За международни потребители, Bithumb е в процес на въвеждане на процедура за мобилна проверка, за да се избегнат случаи на фалшифициране на информацията за потребителите, добавя борсата.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.