Според прозренията на Уил Клементе, основател на Vero Data, трайната стойност на Биткойн се крие в способността му да служи като надежден дългосрочен актив на фона на предизвикателствата на девалвацията на долара и инфлацията, пред които са изправени САЩ.
През последните години представянето на Биткойн (BTC), както и на по-широкия крипто пазар, показва корелация с движението на S&P500. Вследствие на това нарастващата икономическа несигурност се отрази неблагоприятно на представянето на Биткойн, което накара някои да поставят под въпрос първоначалното му предназначение като хедж срещу инфлацията.
Въпреки това Клементе твърди, че Биткойн все още може да се превърне в първокласен актив за продължителни инвестиции, особено след като изглежда, че американската икономика затъва все повече в дългове.
Despite being down nearly 70% from its 2021 highs, there is still a high likelihood that Bitcoin succeeds.
With the market going sideways, Bitcoin volatility near all time lows, and me losing my mind, decided to compile a few thoughts on why:
It is widely known that Bitcoin… pic.twitter.com/kNo9RBvyiR
— Will Clemente (@WClementeIII) September 19, 2023
Клементе подчерта, че за да може САЩ да предотврати финансова криза, трябва да постигне по-висок икономически растеж от темповете, с които се натрупва дългът. За съжаление създаването на дълг в САЩ изпреварва икономическия растеж. Това показва, че рязкото нарастване на дълга и обезценяването му предоставят убедителна обосновка за притежаването на Биткойн.
Той твърди, че продължаващото обезценяване на валутата, съчетано с ескалиращата инфлация, създава сериозни основания за създаване на алтернативна парична система. Тази динамика насърчава по-широкото възприемане на криптовалутите, особено на Биткойн, предвид преобладаващото убеждение, че той все още служи като надеждна защита срещу дългосрочната инфлация.
Дори в условията на вяла пазарна активност Биткойн продължава да не се подчинява на общоприетите тенденции. Продължаващата инфлация и ескалиращото дългово бреме вероятно ще оказват устойчив натиск върху американската икономика и глобалния финансов пейзаж. При такъв сценарий търсенето на Биткойн е на път да се задържи.
Най-новите опасения са съсредоточени около потенциалното влияние на корекциите на лихвените проценти върху динамиката на цените на Биткойн, тъй като лихвените проценти определят достъпността на ликвидността.
Вероятно е обаче BTC да преодолее тези краткосрочни предизвикателства и потенциално да се откъсне от корелацията си с S&P500, особено след като следващата бича фаза набере скорост.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.