В неотдавнашно интервю Лин Олдън, популярен макроексперт, изрази опасенията си относно дигиталните валути на централните банки (CBDCs).
Въпреки все по-широкото възприемане на централизирани дигитални валути, тя твърди, че „като цяло не е положително настроена“ към CBDC, позовавайки се на потенциала им да предоставят на властите „изключителен контрол“ върху крайните потребители.
Олдън изтъкна, че CBDC ще централизират използването на публичната счетоводна книга, предоставяйки на правителствата по-голямо наблюдение и контрол върху финансовите транзакции.
Например, правителствата биха могли по-лесно да замразяват средства, да променят лихвените проценти в зависимост от възрастта или друга дейност и дори да свързват социална кредитна оценка с парите на хората, което потенциално би довело до засилен контрол над обществото.
Въпреки че Олдън разбира защо правителствата се интересуват от CBDC, тя смята, че изграждането на алтернативи с отворен код като Биткойн е по-добрия вариант.
Според макроексперта Биткойн и други децентрализирани криптовалути са в противовес на CBDC, тъй като предоставят средство за държане на активи, които не могат да бъдат конфискувани от правителствата и не подлежат на граници.
Според нея бъдещето на парите ще бъде избор между централизирани и децентрализирани форми.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Бичи показатели и нов модел на ценообразуване
Тъй като обществото се отдалечава от традиционното банкиране, разпределените системи ще стават все по-разпространени. Олдън смята, че засилващата се тенденция към по-голямо финансово наблюдение и контрол превръща CBDC в краен сценарий, поради което тя като цяло не е положително настроена към тях.
В заключение, възгледите на Лин Олдън сочат, че CBDC имат своите недостатъци и макар че могат да осигурят на правителствата по-голям контрол, те също така имат потенциала да ограничат индивидуалната свобода. Тя вярва, че изграждането на алтернативи с отворен код като Биткойн е по-добър подход, който овластява индивидите и дава възможност за повече финансова свобода.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.