Артър Хейс, съосновател на BitMEX, популярна борса за криптовалутни деривати, прогнозира масово рали на Биткойн и криптовалутите, тъй като банковата система на САЩ продължава да се сблъсква с кризи.
В поредица от туитове Хейс заяви, че според него усилията на администрацията на Байдън да овладее разпространението на заразата в банковата система в крайна сметка ще доведат до това, че Федералният резерв ще трябва напълно да спре повишаването на лихвените проценти и да инжектира пари обратно в системата. Това, от своя страна, ще проправи пътя за приток на капитали към рисковите активи и особено към криптопазарите, смята Хейс.
Прогнозата идва в момент, когато банковата криза в САЩ продължава, а инвеститорите се опитват да преоценят портфейлите си, а физическите и юридическите лица проверяват сигурността на активите си в регионалните банки в страната. Акциите на First Republic Bank например се понижиха със 75% в понеделник, което отразява нарастващите опасения за стабилността на банковия сектор.
Хейс смята, че резултатът от тези събития вече е ясен: „Готови ли сте за […] бичи пазар?“, пита той в туит.
„45 минути след отварянето на американския [пазар] и банките биват спирани наляво, надясно и в центъра. […] Пригответе се за [изключително] рали на рисковите активи. ПЕЧАТНИЦА ЗА ПАРИ – БРРР!!!“
That's a fucking savage move in the 2yr. In case you think this is something other than what it is. The bond market is saying it's back to print dat money mode. Don't fight the Fed!!!! pic.twitter.com/dPWQeHt9j9
— Arthur Hayes (@CryptoHayes) March 13, 2023
Биткойн, който е създаден, за да бъде децентрализирана, самозахранваща се банка в киберпространството без нужда от посредник, вече се покачва на фона на банковата криза. Криптовалутата скочи от най-ниската си стойност в петък от $19,662 до връх от $24,851 към момента на публикуване на статията, което представлява зашеметяващ отскок от 26%.
В неделя администрацията на Байдън обяви, че ще подкрепи всички вложители във фалиралата Silicon Valley Bank и новозатворената Signature Bank и ще гарантира, че всички ще могат да получат парите си.
Този ход има за цел да успокои американската общественост, че парите, които държат в банковите си сметки, са в безопасност и че дори сметките, които съдържат повече от застрахованата от FDIC сума от $250,000, ще останат непокътнати.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум остават силни на фона на банковата криза – Кати Ууд от Ark Invest
Регионалните американски банки фалират поради опасения за инвестициите им в американски облигации, които са предназначени да поддържат стабилна стойност и предлагат на институциите сигурен начин за диверсификация и получаване на доходност. Стойността на тези облигации обаче рязко спадна на фона на поредицата агресивни повишения на лихвените проценти от страна на Фед, което засилва опасенията за състоянието на банковата система. Фед създаде отделен инструмент, предназначен да предлага заеми за срок до една година на институциите, засегнати от банковите фалити.
Въпреки тези събития Хейс вижда положителна страна за криптопазарите. Той смята, че евентуалното решение на Фед да инжектира пари обратно в системата и да спре повишаването на лихвените проценти ще създаде благоприятна среда за рисковите активи, включително криптовалутите. Ако прогнозата на Хейс се окаже точна, в близко бъдеще може да станем свидетели на значителен ръст на Биткойн и други криптовалути.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.